Kao prilozi u grobovima najčešće su se nalazili keramička urna, nakit koji je pokojnik ili pokojnica nosio te razni drugi dragocjeni predmeti, opisuju arheolozi spektakularno nalazište u Starim Jankovcima
Rimski 'tajkun' iz Vinkovaca: 'Moćnika su pokopali s kolima'
Stari Jankovci nedaleko od Vinkovaca mjesto su na kojemu je pronađen izuzetan arheološki nalaz rimske dvokolice s upregnutim konjima. To je bio dio pogrebnog rituala bogate rimske obitelji. Kako nam kaže Boris Kratofil, kustos u Gradskom muzeju u Vinkovcima i voditelji istraživanja, nalaz datira u 3. stoljeće poslije Krista, što su zaključili analizom konjske opreme pronađene u grobnom humku.
- Pronašli smo jedan tumul (grobni humak) gdje su ljudi u rimsko doba nasipali zemlju u visini od četiri do pet metara i promjera 40 metara kako bi naznačili ukop neke iznimne važne osobe. Po običajima toga vremena, jedan od značajnih priloga s kojima se pokapao pokojnik su bila upravo kola - objašnjava nam Kratofil.
Običaj pokapanja pod tumule vezan je za željezno doba. Na ovaj način pokapale su se bogate obitelji s istaknutim ulogama u administrativnom, gospodarskom i društvenom životu rimske provincije Panonije.
- Vjerovali su u zagrobni život, pa su kola služila da osobu nakon smrti prenesu dalje - objašnjava nam Kratofil.
Kaže kako su ovakvi nalazi iznimno rijetki. Rimski tumuli do sada su pronađeni zapadnije u Hrvatskoj i ima ih nekoliko u Sloveniji.
- Nismo bili sigurni o kojoj točno lokaciji se radi pa smo 2016. godine obavili geofizička istraživanja koja su nam dala podatke o ukopima i jamama na ovome mjestu - govori Kratofil.
Istraživanja su započeli 2017. godine. Tada su otkrili nekoliko grobova a sada su pronašli i komoru uz dva glavna groba koja su se nalazili u centralnom dijelu tumula. Grobovi su, nažalost, opljačkani.
- Kao prilozi u grobovima najčešće su se nalazili keramička urna, nakit koji je pokojnik ili pokojnica nosio te razni drugi dragocjeni predmeti poput metalnih posuda, perli, dragog kamenja - objašnjava Kratofil te dodaje kako zbog pljačke nije ostalo ništa od centralnih grobova.
Kada završi istraživanje lokaliteta, uslijedit će restauracija nalaza te njihova interdisciplinarna analiza u koju će biti uključene i neke europske ustanove. To bi trebalo pomoći znanstvenicima da shvate kako se odvijao život rimske aristokracije u južnoj Panoniji.
- Nakon završetka detaljnog i složenog postupka dokumentiranja nalaza nadamo se brojnim novim spoznajama o konstrukciji rimskih kola. Nakon svega, vjerujemo da ćemo ih rekonstruirati te prezentirati u stalnom postavu Gradskog muzeja u Vinkovcima - kaže Kratofil.
Za sljedeću godinu najavljeno je istraživanje drugog dijela tumula na kojemu trenutno rade arheolozi iz Gradskoga muzeja Vinkovci i Instituta za arheologiju iz Zagreba, tehničari i restauratori.
- Na ovom području zasigurno postoji još nalaza, na primjer, grobova koji se nalaze sa strane - kaže Kratofil.
Istraživanja koja se od 2017. godine provode na poziciji Jankovačka dubrava financirana su sredstvima Ministarstva kulture, Vukovarsko-srijemske županije uz logističku potporu Opčine Stari Jankovci i Poljoprivredne zadruge Stari Jankovci koja je i dala zemljište na korištenje u svrhu arheološkog istraživanja.
- U konačnici se nadamo da bi se nakon svih istraživanja prezentacija važni lokaliteti s područja općine Stari Jankovci mogli povezati i pretvoriti u jedan vrlo zanimljiv turističko kulturni proizvod - zaključuje Maja Krznarić Škrivanko, muzejska savjetnica u Gradskom muzeju Vinkovci.