Obavijesti

Tech

Komentari 0

Revolut poziva EU da pomogne zaštititi kupce i upozorava da su društvene mreže leglo prevara

Revolut poziva EU da pomogne zaštititi kupce i upozorava da su društvene mreže leglo prevara

Podaci pokazuju da je 77 % svih slučajeva prijevare prijavljenih Revolutu u EGP-u u drugoj polovici 2023. započelo na platformama društvenih medija

Revolut poziva zemlje članice Europske unije – gdje Revolut djeluje kao licencirana banka s više od 30 milijuna korisnika – a time i Vladu Republike Hrvatske, da zauzmu novi pristup u borbi protiv rastućeg problema online prijevara. Podaci pokazuju da je 77 % svih slučajeva prijevare prijavljenih Revolutu u EGP-u u drugoj polovici 2023. započelo na platformama društvenih medija.

Inicijativu su pokrenuli jer Revolutovi podaci iz 2023. pokazuju da se 61 % slučajeva prijevara koje započinju na društvenim mrežama i 40 % ukupnog iznosa ukradenih sredstava dogodila na Meta platformama (Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger). Revolut navodi da su također otkrili da su najčešće vrste prijevara, koje utječu na korisnike, prijevare pri kupnji i investicijske prijevare te iste čine 70 % odnosno 12 % prijavljenih slučajeva.

Godine 2023. Europska komisija predstavila je nove zakonodavne prijedloge koji uključuju Uredbu o platnim uslugama (PSR), čiji je cilj uvođenje mjera za banke u borbi protiv prijevara lažnim predstavljanjem kao bankovnih zaposlenika. Ministarstva država članica EU sada pokušavaju finalizirati svoje stajalište o tome kako bi trebala izgledati pravila za sprječavanje i otkrivanje prijevara na razini cijele Europske unije, djelujući kao suzakonodavac zajedno s Europskom komisijom i Europskim parlamentom. Revolut stoga poziva vlade zemalja članica i europske institucije da učine više kako bi pomogle u borbi protiv prijevara na samom izvoru, što su prvenstveno platforme društvenih medija, umjesto da se fokusiraju samo na prijevare lažnim predstavljanjem kao bankovnih zaposlenika. Revolutovi podaci pokazuju da su prijevare s lažnim predstavljanjem činile samo 4 % svih zabilježenih slučajeva prijevara u 2023. godini.

Woody Malouf, voditelj odjela za financijski kriminal u Revolutu, potvrdio je: “Snažno podržavamo prijedlog Europske komisije za poboljšanje mjera za sprječavanje prijevara.

Cyber kriminal odnosi bilijune dolara. Stručnjak otkriva kako hakeri koriste i AI za nove udare
Cyber kriminal odnosi bilijune dolara. Stručnjak otkriva kako hakeri koriste i AI za nove udare

Revolut već ima snažnu zaštitu za milijune svojih korisnika, a naše sofisticirane kontrole za sprječavanje prijevara analiziraju više od pola milijarde transakcija svaki mjesec, kako bismo upozorili naše korisnike ako uočimo prijevarnu transakciju. Međutim, banke ne mogu biti jedina linija obrane od APP prijevara. Naši podaci pokazuju da treba učiniti mnogo više: platforme društvenih medija, a prvenstveno Meta, i dalje su “leglo” prijevara. Ako se želimo boriti protiv prijevara na sveobuhvatan način, moramo djelovati u čitavom lancu. Stoga tražimo od EU-a i država članica da pomognu BigTechu u aktivnom otkrivanju i uklanjanju lažnog sadržaja na izvoru uz upotrebu odgovarajućih alata i mehanizama.”

Poljska osudila ruske hakerske napade, tvrde da su bili meta
Poljska osudila ruske hakerske napade, tvrde da su bili meta

Revolut je otkrio da su u 2023. dvije glavne vrste prijevara izvršene preko društvenih medija u EGP-u:

- Investicijske prijevare: u kojima se pojedincima obećavaju mogućnosti "brzog bogatstva" u zamjenu za "ulaganje" velikih količina novca. Unatoč tome što je to samo 12 % slučajeva, investicijske prevare čine 61 % ukradenog novca.

- Prijevare pri kupnji: koja ima za cilj ljude navesti da kupe određene artikle koji ne postoje ili nisu ono što se reklamira. Ova vrsta prijevare čini 18 % ukradenog novca i premda nije najznačajnija u smislu ukradenih iznosa, najraširenija je vrsta prijevare. Većina slučajeva potječe s platformi s ograničenim mehanizmima kontrole te koje se nedovoljno potiču na primjenu kontrole rizika.

U Hrvatskoj Revolut otkriva sličnu stvarnost u usporedbi s drugim zemljama u Europi. U drugoj polovici 2023. 72 % prijevara došlo je s platformi društvenih medija. Prijevare preko društvenih medija Meta platforma čine 57 % prijavljenih prijevara koje potječu s društvenih medija i 57 % ukupnog ukradenog novca.

“Vlada Republike Hrvatske sada ima priliku – zajedno s drugim lokalnim ministarstvima diljem Europe – predložiti zakonodavne mjere koje obvezuju BigTech da se bori protiv prijevara na razini EU-a. Nadamo se da će jasne obveze i pravi financijski poticaji za BigTech smanjiti razine APP prijevara u EU-u,” zaključuje Malou

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Teleportaciju u škole! Ova crowdfunding kampanja želi približiti VR svijet školarcima
UKLJUČITE SE

Teleportaciju u škole! Ova crowdfunding kampanja želi približiti VR svijet školarcima

Iako je velika većina ljudi koji dođu u VR kino i pokušaju pogledati neki film oduševljena novim iskustvom doživljavanja priča, dio javnosti je skeptičan i preplašen, no to je uvijek tako s novim tehnologijama...
Nvidia jaše na valu umjetne inteligencije: U trećem kvartalu gotovo su udvostručili prihode
35 MILIJARDI ZA TRI MJESECA

Nvidia jaše na valu umjetne inteligencije: U trećem kvartalu gotovo su udvostručili prihode

U razdoblju od srpnja do rujna Nvidijin prihod iznosio je 35,1 milijardu dolara i bio je gotovo dvostruko veći nego lani, pokazuju poslovni rezultati, objavljeni u četvrtak.
Prirodna rješenja za smrad iz usta: Evo kako vratiti svježinu
MNOGI SU UZROCI

Prirodna rješenja za smrad iz usta: Evo kako vratiti svježinu

Peršin, zeleni čaj, jabučni ocat i mnoge druge namirnice mogu vam pomoći da se riješite smrada iz usta, dok redovita higijena održava vaš dah svježim i ugodnim