Kompanija Hyperloop One planira u srijedu testirati temelje sustava za novi način prijevoza koji je zamislio Elon Musk. U njemu bi jurili u kapsulama brže od aviona
Prijevoz budućnosti na velikom testu: Kako radi Hyperloop?
Skupina inženjera u Las Vegasu u srijedu će poslati futuristički vlak na prvu testnu vožnju brzinom većom od 500 km/h.
Kompanija Hyperloop Technologies je jedna od dvije vodeće tvrtke koje žele viziju Elona Muska za prijevoz budućnosti pretvoriti u stvarnost. Kako misle da mogu prvi prvi realizirati Hyperloop, odlučili su i promijeniti ime tvrtke u Hyperloop One, rekao je njihov direktor i bivši predsjednik Cisca Rob Lloyd.
U svom prvom testu neće prikazati sustav u punoj veličini s kapsulama već tehnologiju na kojoj će se on kretati. Tako će na testnom poligonu dugom oko 800 metara testirati pogon, odnosno lansirati svoj linearni motor.
- Uvjeravamo vas da smo mi kompanija koja je ispred ostalih u ostvarenju ove vizije - rekao je Lloyd i poslao izazov rivalu Hyperloop Transportation Technologiesu. Uz to su i objavili da su u novom krugu financiranja prikupili 80 milijuna dolara i najavili nove studije izvedivosti u Kaliforniji Europi. U njihovoj viziji, Hyperloop bi osim ljudi prevozio i teret brzinama kojima lete i avioni, ali bez turbulencija i to blizu gradskih središta.
Hyperloop je još prilično u sferama teorije, a u prijevoznom sustavu budućnosti putnici bi bili smješteni u kapsule, odnosno vagone koji će se nalaziti u vakuumskoj cijevi unutar koje bi uz pomoć magneta mogli pojuriti brzinama od gotovo 1300 km/h. Mnogi sumnjaju da će ovo postati raširen način prijevoza, jer osim izvedivosti projekta tu su pitanja ekonomskih i regulatornih prepreka. U svakom slučaju ovo bi moglo donijeti revoluciju u transportu, poslovanju, dizajnu urbanih sredina...