Pojedinci koji osjećaju tjeskobu obično su više fokusirani na rješenje problema. Stoga ukoliko mislite da previše brinete, nije to ništa loše, pokazala su istraživanja
Previše brinete? Ne brinite, to može biti znak inteligencije
Ako se jako puno brinete, nemojte brinuti, vaša tjeskoba mogla bi biti znak - visoke inteligencije. Naime, ako je neznanje blaženo stanje onda bi valjda značilo da znanje uključuje brigu i strah.
Ta poslovica konačno ima i znanstvenu podlogu, otkriva nedavna studija, piše Slate.com. Psiholog Alexander Penney i njegovi kolege istraživali su preko stotinu studenata kanadskog Sveučilišta Lakehead u Ontariju i pitali ih da odrede svoj stupanj zabrinutosti.
Otkrili su da studenti koji više strahuju, na primjer oni koji su se poistovjećivali s tvrdnjama "Ja se uvijek brinem u vezi nečega...", dobivaju bolje rezultate na verbalnim testovima inteligencije.
Zapažanje da su oni koji se brinu pametni dobilo je potporu 2012. godine nakon neobičnog eksperimenta psihologa Tsachi Ein-Dor i Orgad Tal s Međudisciplinarnog Centra Herzliya u Izraelu. Eksperiment je uključivao izlaganje studenata velikim dozama stresa.
- Otkrili smo da pojedinci koji su osjećali tjeskobu obično budu više fokusirani na rješenje problema - zapisali su psiholozi s tog eksperimenta. Ukratko, ako se često brinete to znači da imate situaciju pod kontrolom, umjesto da ste neurotična zbrka.