Jeziva melodija preniske je frekvencije da bi je čulo ljudsko uho, a znanstvenici su otkrili taj šum koristeći senzore kojima su pratili kretanje ogromne Rossove ledene ploče na Antarktici
Poslušajte jezive zvukove koje proizvodi zaleđena Antarktika
Koristeći posebne instrumente, znanstvenici su na Antarktici snimili jezivu melodiju koja bi nekome mogla poslužiti kao savršena glazbena pratnja za plašenje ljudi u Noći vještica.
Ovu bizarnu melodiju snimili su na ogromnoj Rossovoj ledenoj ploči, navodi se u studiji Američkog geofizičkog instituta, a radi se zapravo o vjetru koji puše preko ledenih dina i izaziva vibriranje leda.
Znanstvenici su prije četiri godine zakopali 34 iznimno osjetljiva seizmička senzora ispod ledene površine Rossove ledene ploče kako bi pratili njene vibracije. Senzorima su htjeli analizirati strukturu i pokrete ploče, a podaci su im pokazali i da su jaki vjetrovi izazvali vibracije.
Te su vibracije gotovo stalna zvučna kulisa Antarktike, a znanstvenici kažu kako bi to potencijalno moglo pomoći znanstvenicima u praćenju promjena na velikoj ledenoj površini. Dok se taj zvuk zbog iznimno niske frekvencije ne može čuti, promjene na koje utječe vrijeme mogle bi znanstvenicima biti znak da se negdje pojavila pukotina ili da se led otopio.
- Ledena ploča pokazuje nam da možemo pratiti iznimno osjetljive detalje koji se tiču nje - rekao je glavni autor studije Julien Chaput, geofizičar sa Sveučilišta Kolorado. Dodaje kako u rukama sada imaju alat za praćenje okoliša.