Pametne šprice nakon prve upotrebe onemogućavaju povlačenje čepa prema gore i tako blokiraju iglu koja se više ne može koristiti za ubrizgavanje tekućine u krv
Pametne šprice novo su oružje u borbi s HIV-om i hepatitisom
Pametne šprice koje se blokiraju nakon prve upotrebe najnovija su nada u suzbijanju zaraznih bolesti. U široku upotrebu trebale bi ući do 2020. godine, a iako su skuplje od klasičnih, u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO) ističu da je u konačnici trošak manji jer se štedi novac koji bi se inače potrošio za liječenje bolesti.
Zbog višestrukog korištenja istih šprica i igala u svijetu virusom HIV-a, hepatitisa i drugih bolesti godišnje se zarazi više od dva milijuna ljudi. Svake godine ljudi dobiju više od 16 milijardi injekcija.
Pametne šprice nakon prve upotrebe onemogućavaju povlačenje čepa prema gore i tako blokiraju iglu koja se više ne može koristiti za ubrizgavanje tekućine u krv.
- Ovo bi moglo spriječiti do 1,7 milijuna novih slučajeva hepatitisa B, 300.000 slučajeva hepatitisa C i 35.000 slučajeva HIV-a svake godine - rekla je dr. Selma Khamassi, voditeljica tima za sigurnost injekcija pri WHO-u.