Malene ribe s prozirnom kožom i bez ljusaka izgledaju prilično krhko, ali one žive na dubini gdje nema drugih grabežljivaca, a znanstvenici će sada prvi puta otkriti kako uspijevaju preživjeti na toj dubini
Ovo stvorenje je riba koja živi na dubinama od 8000 metara
Marijanska brazda najdublje je mjesto na površini našeg planeta, ali i tamo, na mjestu do kojeg ne dopire Sunčeva svjetlost, znanstvenici su pronašli ribu koja živi jako dobro.
Zahvaljujući robotskim podmornicama sada imamo i prvi uvid u život ovih dubinskih rekordera, a znanstvenici su nekoliko riba upecali na dubini od 7966 metara kako bi ih mogli analizirati po prvi put. Nadaju se kako će analize otkriti kako ribe uspijevaju preživjeti na tim dubinama, a znanstvenici sa Sveučilišta Washington napravili su i CT analizu koja im je otkrila što je riba posljednje pojela. Jedna od prednosti života na ovakvim dubinama je i ta što nema prirodnih grabežljivaca.
Ribe su nazvali pseudoliparis swirei i pripadaju redu škarpinki. Ime je dobila po Herbertu Swireu, časniku broda HMS Challenger koji je prvi otkrio Marijansku brazdu.
Ribe inače žive na dubini gdje je tlak 1000 puta veći nego na površini mora, a znanstvenici su to usporedili s osjećajem kao da vam slon stane na palac. Najveća dubina na kojoj su ih uočili bila je 8178 metara, a to je 20-ak metara od granice ispod koje se misli da nije moguće normalno funkcioniranje stanica.