Genetski modificirana: Znanstvenici s američkog Sveučilišta Duke istražuju regeneraciju kože pa su ribici ubrizgali fluorescentne markere u DNK stanicu kože
Ova ribica može izliječiti samu sebe, i to čudesnom brzinom
Zlatna ribica možda ispunjava želje, ali kričava fluorescentna svijetli u mraku.
Znanstvenici s američkog Sveučilišta Duke napravili su genetski modificiranu ribicu koja na sebi ima ljuskice u svim bojama. Boje su kričavo fluorescentne, kakve je gotovo nemoguće naći u prirodi. Znanstvenici su se poigrali genetskim modificiranjem kako bi istražili jedan od najvažnijih procesa u biologiji, a to je mogućnost regeneracije tkiva. Zebrastoj ribici ubrizgali su fluoroscentne markere u DNK stanice kože.
Od tri glavna koda u tri boje - zelene, crvene i plave - dobili su spektar od čak 70 boja koje se presijavaju ljuskicama. Na ovaj način lakše mogu uočiti što se događa u stanicama kože.
- Dosad nismo mogli predočiti što se točno događa u stanicama kože. Stoga ova tehnika s bojama genetskog modificiranja uvelike pomaže - kaže Ken Poss, profesor stanične biologije na Sveučilištu Duke.
Odabrali su zabrastu ribicu za svoje istraživanje jer je ona poznata po svojoj sposobnosti regeniranja ne samo kože, nego i organa, poput srca, peraja ili dijelova kralježnice.
- Znali smo da ova ribica ima sposobnost regeneriranja, ali iznenadili smo kad smo u ovom eksperimentu vidjeli i kojom brzinom to radi. Nakon što bismo joj skinuli ljuskice s peraje, ona bi se već nakon nekoliko sati regenerirala i oporavila. Pratili smo proces zacjeljivanja i vidjeli kako se pojavljuju nove stanice. Nevjerojatno - govori profesor Poss.
Ovaj eksperiment uvelike bi mogao pomoći u budućnosti u liječenju raka kod ljudi, nadaju se Poss i kolege znanstvenici.
- Ova tehnika primjenjiva je i na druge vrste - kaže Poss.
Iako izgleda čudesno, kao genetski modificirana ne bi smjela dospjeti u okoliš jer je teško procijeniti kakav bi utjecaj imale na ostale životinje.