Hakiranje je zauzelo prvo mjesto na ljestvici prijetnji, prema barometru rizika koji izrađuje Allianz Global Corporate & Specialty
Objavili ljestvicu: Hakiranje je najveća prijetnja za kompanije
Kibernetički napadi najveća su prijetnja poslovanju kompanija širom svijeta, veća od prirodnih katastrofa i pandemije covida 19, pokazalo je u utorak istraživanje korporativnog osiguravatelja AGCS-a.
Hakiranje je zauzelo prvo mjesto na ljestvici prijetnji, prema barometru rizika koji izrađuje Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS).
Čak ni vrlo dobre IT sigurnosne mjere ne štite u potpunosti od hakerskih napada, utvrdio je AGCS.
"Tvrtke ulažu puno novca u razvoj IT sigurnosti, ali još uvijek otkrivamo da napadači mogu zaobići zaštitu i s vremena na vrijeme nanijeti tvrtkama ogromnu štetu", rekao je menadžer AGCS-a Jens Krickhahn.
Na drugom, trećem i četvrtom mjestu ljestvice prijetnji našli su se prekidi u poslovanju, prirodne katastrofe i pandemija covida 19.
AGCS je prošle jeseni anketirao 2650 stručnjaka iz 89 zemalja, uključujući više od 1200 čelnika velikih kompanija s godišnjim prometom većim od 400 milijuna dolara. U istraživanju su sudjelovali i Allianzovi stručnjaci.
Rezultati istraživanja podudaraju se sa zaključcima drugih analiza o kibernetičkom kriminalu.
Tako američka tvrtka Cybersecurity Ventures, koju često citiraju u IT industriji, procjenjuje da su kibernetički napadi prošle godine prouzročili štetu od šest tisuća milijardi dolaraglobalna šteta uzrokovana kibernetičkim napadima u prošloj godini dosegnula šest tisuća milijardi dolara.
Do 2025. šteta bi mogla porasti na 10.500 milijardi dolara kada se uključe krađa i uništavanje podataka, financijski kriminal, izgubljena produktivnost, krađa intelektualnog vlasništva i druga kaznena djela i troškovi sanacije štete.