U ponedjeljak kineska Državna uprava za regulaciju tržišta (SAMR) izvijestila je da je otvorila istragu o potencijalnom Nvidijinom kršenju propisa, ali nije precizirala spornu praksu
Nvidia pod povećalom i u Kini
Kineski tržišni regulator otvorio je istragu kako bi utvrdio je li američki proizvođač čipova Nvidia prekršio propise o tržišnom natjecanju, nadovezavši na provjere u Europskoj uniji, prema tvrdnjama izvora.
Američka kompanija dominirala je kineskim tržištem čipova za umjetnu inteligenciju, s udjelom u tržištu većim od 90 posto. U prošloj godini američka ograničenja smanjila su njezin prihod, a kineski tehnološki div Huawei odlučio je iskoristiti priliku i klijentima ponuditi čipove iz domaće proizvodnje.
U ponedjeljak kineska Državna uprava za regulaciju tržišta (SAMR) izvijestila je da je otvorila istragu o potencijalnom Nvidijinom kršenju propisa, ali nije precizirala spornu praksu. Dodali su samo da Nvidia možda nije ispunila obaveze pri preuzimanju izraelske inženjerske tvrtke za čipove Mellanox Technologies, prema uvjetima iz regulatorne dozvole iz 2020. godine.
Nvidia nije odmah odgovorila na upit Reutersa da komentira kinesku istragu.
Američka kompanija kupila je Mellanox Technologies 2019. godine, za 6,9 milijardi dolara, a mnogi su se tada pobojali da će je Peking zbog napetosti u odnosima s Washingtonom blokirati. Kina je ipak dala zeleno svjetlo, s vremenskim odmakom, ali uz uvjete, ne samo Nvidiji već i kompaniji koju je osnovala s kineskim partnerom.
Kineski regulator zabranio je Nvidiji, između ostalog, 'pakiranje' proizvoda, praksu koja je, prema navodima izvorima, privukla i pozornost Europske komisije.
Bruxelles je prije desetak dana Nvidiji i njezinim klijentima i konkurentima poslao upitnike kako bi provjerio eventualno komercijalno i tehničko povezivanje Nvidijinog procesora za grafiku (GPU) s drugim proizvodima, rekli su izvori.
Bruxelles pokušava utvrditi traži li Nvidia ugovorima od kupaca da kupuju i mrežnu opremu s GPU-om, dodali su.
Nvidia ima gotovo monopolsku poziciju na tržištu EU-a, s udjelom od 84 posto, i daleko je ispred rivala Intela i AMD-a.