Zbog topljenja leda na Antarktiku razina mora dići će se za više od jednog metra. Znanstvenici nisu očekivali da će se taj ledeni pokrivač topiti baš takvom brzinom
NASA potvrdila: Topljenje leda je nezaustavljivo, slijedi kolaps
Novo istraživanje NASA-e pokazuje da je topljenje ledenog pokrivača na zapadnom dijelu Antarktike nezaustavljivo .
NASA-ini znanstvenici tvrde da smo prošli 'točku iza koje nema povratka', jer šest ledenjaka koji se otapaju u Amundsenovu moru iznimno brzo nestaju, što znači da se njihovo otapanje više ne može spriječiti.
- Tih šest ledenjaka sadrži dovoljno vode da razina mora poraste za 1,2 metra - rekao je znanstvenik Eric Rignot. Za svoje tvrdnje imaju niz raznih dokaza, među kojima je i 40 godina promatranja tih ledenjaka. Ledenjaci koje je proučavala skupina znanstvenika toliko su se stanjili da sada plutaju iznad područja na kojem su nekad bili čvrsto na zemlji, navode u svojoj studiji.
Većina znanstvenika nije očekivala da će se taj ledeni pokrivač topiti takvom brzinom.
Konzervativna procjena znanstvenika je da bi potpuni kolaps ledenog pokrivača mogao uslijediti za par stoljeća. Najbrži scenarij ukazuje da bi se to moglo dogoditi za 200 godina, dok za najdužu verziju treba više od 1000 godina, navodi Sveučilište Washington. Njihovi z nanstvenici opisuju da kako se ledenjak Thwaites povlači prema dubljem dijelu zaljeva, prednji dio ledenjaka će postati sve strmiji i kasnije sve nestabilniji te će se poput hrpe pijeska srušiti u more. On djeluje i kao okidač za ostatak ledene površine, koja bi kako navode znanstvenici mogla podići razinu mora za još 3-4 metra, navodi se u drugoj studiji, koja je objavljena u časopisu Science .
Ti ledenjaci na Antarktici već značajno doprinose rastu razine mora jer godišnje u more ispuštaju leda kao i cijeli ledeni pokrov na Grenlandu, navodi NASA.