Povijesni uspjeh misije Messengera razotkriti će porijeklo, strukturu i geološkoj povijesti planeta na kojem vladaju ekstremni uvjeti i visoka solarna radijacija
NASA-ina letjelica Messenger u orbiti tajanstvenog Merkura
Nakon gotovo osam milijardi prijeđenih kilometara za što je bilo potrebno šest godina, NASA-ina sonda postala je prva svemirska letjelica koja je ušla u orbitu Merkura. Letjelica Messenger kroz nekoliko narednih tjedana istraživat će atmosferu tog planeta, a inženjeri će se brinuti za njeno funkcioniranje u nepovoljnim termalnim uvjetima i pri visokoj solarnoj radijaciji, prenosi NASA. Prosječna dnevna temperatura na Merkuru je oko 350°C, no preko dana se može popeti i do 450°C, a po noći pasti na minus 150.
Znanstvenici se nadaju kako će im ova misija razjasniti činjenice o porijeklu i strukturi ovog misterioznog planeta najbližeg Suncu. Letjelica Messenger vrijedi oko 446 milijuna dolara, a u narednih će 12 mjeseci snimati površinu Merkura do najsitnijih detalja te skicirati mapu površine planeta. Površina Merkura je vrlo slična Mjesečevoj površini, prepuna udarnih kratera, kružnih brda i bazena. Znanstvenike zanima sadrže li zasjenjeni krateri na Merkuru led te kako je on uopće dospio na taj planet.