Međunarodna svemirska postaja zajednički je projekt pet svemirskih agencija, a u svemiru je bio od 1998. godine. Vjeruju da će svi novi projekti biti u orbiti prije nego ISS bude 'umirovljen'
Međunarodna svemirska postaja srušit će se u Pacifički ocean početkom 2031. godine
Međunarodna svemirska postaja (ISS) radit će do 2030. godine, nakon čega će pasti u Pacifički ocean, na mjesto zvano Nemo koje je najudaljenije od kopna, početkom 2031. godine, priopćila je NASA, piše BBC.
Više starijih satelita i druge krhotine iz svemira su se srušile na to mjesto, uključujući i rusku svemirsku postaju Mir u 2001. godini.
Međunarodna svemirska postaja zajednički je projekt pet svemirskih agencija, a u svemiru je bio od 1998. godine i kontinuirano je s posadom od 2000. godine. Više od tri tisuće istraživanja su se odvijala u njegovom mikrogravitacijskom laboratoriju.
NASA kaže da plan za povlačenje ISS-a označava prijelaz u komercijalni sektor za aktivnosti u niskoj Zemljinoj orbiti - području svemira blizu Zemlje.
- Ovaj privatni sektor je tehnički i financijski sposoban razviti i upravljati komercijalnim odredištima u niskoj orbiti Zemlje, uz Nasinu pomoć - rekao je Phil McAlister, direktor komercijalnog prostora u sjedištu NASA-e.
Vjeruju da će svi novi projekti biti u orbiti prije nego ISS bude 'umirovljen'.
NASA se nada stvoriti "robusno komercijalno gospodarstvo pod vodstvom Amerike u niskoj orbiti Zemlje". Komercijalni sektor već je važan dio američkog svemirskog programa, s privatnim tvrtkama odgovornim za isporuku posade i tereta. Koriste se i ruske letjelice Sojuz i Progres.
Prema NASA-i, uštedjet će 1,3 milijarde dolara (956 milijuna funti) prelaskom u privatni sektor za aktivnosti u niskoj orbiti Zemlje, novac koji se umjesto toga može potrošiti na istraživanje dubokog svemira. NASA će tako plaćati samo usluge koje su joj potrebne, a ne održavanje i rad ISS-a.
Izvješće o tranziciji koje je NASA objavila ovog tjedna dolazi nakon što je administracija američkog predsjednika Joea Bidena rekla da se obvezala produžiti aktivnosti svemirske postaje do 2030. godine. Međutim, proširenje još uvijek zahtijeva podršku međunarodnih partnera, uključujući Rusiju, a financiranje ISS-a trenutno odobrava samo američki Kongres do 2024. godine.