Sporni detalji videa: Snimka je loše kvalitete i nemirna, izrezani kadrovi olakšavaju manipulaciju, detalji upućuju na zamjenu stvarnog i računalnog modela "krila"...
Let nizozemskog čovjeka ptice razotkrili kao vještu prevaru?
Nizozemski inženjer Jarno Smeets zatrčao se uz pomoć kolega u parku u Haagu i počeo mahati velikim krilima. Nakon nekoliko trenutaka "vinuo" se u zrak i letio stotinjak metara. Smeets tvrdi da je prvi čovjek koji je letio kao ptica, bez motora ili rotora, već uz pomoć krila koji su pojačali snagu njegovih mišića te sa senzorima iz Nintendo Wii konzole koji prenose pokrete na krila. Cijeli projekt objavljen je na stranici Human Birdwings.
Nitko nije čuo za Smeetsa?
No, kako piše Wired, životopis letećeg Nizozemca pun je rupa. Navode kako na njegovoj Linkedin stranici piše da je radio u tvrtki Pailton Steering Systems, no tamo nemaju podataka da je čovjek tog imena ikad radio za njih. Ista stvar je i na sveučilištu Coventry gdje također nema podataka da je studirao za njih. Pokušali su kontaktirati Smeetsa preko raznih kontakata, no jedino su dobili e-mail odbijenicu u kojoj piše da je zauzet. Također, kompjuterski stručnjak Ron Fedkiw ispričao je kako bi Smeetsov video bio puno realističniji da je u kontinuiranom kadru.
- Rezanje kadrova i kuteva je očit trik. Zanimljivo je kako nema jedinstvenog kadra od polijetanja do slijetanja. Čim se krilima dignu od zemlje kadar se prebacuje. Nije potrebno ni puno rada na računalu, ako se koriste ovakvi rezovi. Čak i snimke s kacige na glavi su mogli napraviti s drugim zmajem, a ne ovim krilima. Jedini stvarni dio trebao bi biti sami početak gdje se dignu od zemlje.
Razgovarali su i sa stručnjakom za neuromehaniku Bertom Ottenom koji se u kolovozu susreo sa Smeetsom, no nije mogao vlastitim očima vidjeti njihovu kreaciju, ali sumnja u cijelu priču.
Lucasovi stručnjaci kažu da je video lažiran
Gizmodo je dao snimke na proučavanje stručnjacima za kompjuterske efekte koji ukazuju na crni kvadrat u kutu jednog videa. To sugerira da je stvarni model zamijenjen onim nacrtanim u računalu. Problematične su i sjene koje ne odgovaraju pokretima ljudi u kadru. Također i iz poznate tvrtke Industrial Light & Magic su rekli kako je sam video problematičan. Sumnjivo im je što su mogli priuštiti izradu svega, ali ne i kvalitetniju kameru ili barem stativ. Još nekoliko radnika uvjereno je kako je snimka lažna, a nabrojali su probleme s fizikom i pokretima krila, mirnom glavom...
Pogledajte video i recite što mislite. Radi li se o prevari ili vam video izgleda uvjerljivo?