Između Kine i SAD-a raste velika napetost, i to u osvajanju svemira. Kina je nedavno uspjela svoju robotičku letjelicu Change’e 4 spustiti na tamnu stranu Mjeseca.
Kinezi će koristiti svemir i za vojsku, a to se ne sviđa SAD-u
Na neki način SAD je pao iza Kine. Ne može se bolje prikazati vaš nedostatak od činjenice da više ne možete poslati čovjeka u svemir. Kina to sad može napraviti, SAD ne, rekao je vojni analitičar Dean Cheng.
Pokretanje videa...
Između Kine i SAD-a raste velika napetost, i to u osvajanju svemira. Kina je nedavno uspjela svoju robotičku letjelicu Change’e 4 spustiti na tamnu stranu Mjeseca. Tako je postala prva zemlja na svijetu kojoj je to pošlo za rukom. Upravo je to zabrinulo mnoge vojne i svemirske stručnjake jer tvrde kako Kinezi za cilj u svemiru imaju vojno širenje.
- Ovo je pokazatelj da je Kina sposobna iskoristiti Mjesec u vojne svrhe. Slično nešto rade i u Južnom kineskome moru. Više je elemenata koji upućuju na to da provode agresivnu vojnu politiku, a svemir im je veliki prostor na kojemu se mogu razvijati - rekao je Bob Walker, savjetnik američkog predsjednika Donalda Trumpa za istraživanje svemira.
Međutim, postoje i stručnjaci koji ističu kako Kina ovim tek pokazuje svoju tehnološku moć te da su tvrdnje o vojnom širenju u svemiru neutemeljene. Međutim, utrka u širenju svemirom je, kao tijekom Hladnog rata, u punom jeku. Američki potpredsjednik Mike Pence je prije nekoliko mjeseci najavio organiziranje tzv. “svemirskih snaga SAD-a”.
- Prijašnje administracije nisu obraćale pozornost na ugrožavanje sigurnosti u svemiru. Neke zemlje su svemir pretvorile u područje u kojima bi se mogli voditi ratovi i SAD ne smije bježati od tog izazova - rekao je tad Pence.
To pokazuje kako namjere SAD-a nisu, kako tvrde neki stručnjaci, isključivo znanstvene prirode, nego da i oni razmišljaju o vojsci u bespućima svemira. Ali izgleda kako je Kina zasad bliže tom cilju.
- Moj veliki strah jest da su kineska ekonomija i tehnologija puno veća stvar od ruskih hakiranja, ekonomskih ucjena itd. Režim u Pekingu je puno ozbiljnija stvar od Putinove plutokracije u Moskvi. Rast kineskoga gospodarstva i stvaranje ekonomskog carstva prenijeli su se i na vojne sfere. Oni sve više šire svoj utjecaj, ponajviše u susjedstvu, a sad i u svemiru - rekao je stručnjak za sigurnosnu politiku Edward Lucas i dodao:
- Ovo nam mora biti upozorenje, baš kako je bilo i kad je SSSR 1957. godine lansirao Sputnjik. Odrastao sam tad uz priče o strahovima od širenja ruskog komunizma. Sad nam prijeti kineski.
New Horizons
NASA-ina sonda prvi put u povijesti snimila je najudaljeniji asteroid Ultima Thule. Asteroid se nalazi 6,4 milijarde kilometara od Zemlje. New Horizons je inače 2015. godine snimila detaljne snimke Plutona što je bila i glavna misija.
Change’e 4
Prva letjelica koja je sletjela na tamnu stranu Mjeseca. Uspješno je sletjela prije četiri dana. Na Mjesec je donijela kamere za istraživanje terena, ali i mali ekosistem - jajašca raznih insekata te sjeme rajčice i cvijeća.