HackManac je platforma sa sjedištem u Dubaiju koja koja pruža detaljne informacije o najnovijim računalnim napadima, a poznati su po svojim analizama i izvješćima
KBC Zagreb napali su hakeri LockBit 3.0.: HackManac je objavio detalje o tom napadu
Iza napada na KBC Zagreb stoji hakerska skupina LockBit 3.0., objavljeno je na X (Twitter) profilu HackManac. Naime, radi se o hakerskoj skupini koja se bavi ransomware napadima, odnosno napadima nakon kojih se traži određena otkupnina.
Objavili su kako KBC Zagreb ima rok do 18. srpnja da plati traženi iznos koji nije naveden u objavi.
HackManac piše da su hakeri KBC-u Zagreb ukrali podatke iz medicinskih kartona, podatke o pregledima, liječničke radove i istraživanja, podatke o operacijama, podatke o donacijama organa i donorima, podatke iz banke tkiva, podatke o zaposlenicima, podatke o donacijama i poslovnim odnosima s privatnim tvrtkama, te podatke o zalihama lijekova.
Tko je HackManac?
HackManac je platforma sa sjedištem u Dubaiju koja koja pruža detaljne informacije o najnovijim računalnim napadima, uključujući imena ransomware grupa, žrtve i težinu napada, piše portal Bug. Poznati su po analizama hakerskih napada i često otkrivaju aktivnosti ozloglašenih ransomware bandi kao što su LockBit, BlackSuit i 8Base.
Objavljuju i redovita izvješća u kojima sažimaju kibernetičke napade prijavljene tijekom prethodnog tjedna, nudeći uvid u najaktivnije ransomware grupe i zemlje koje su najviše pogođene kibernetičkim kriminalom.
Tko su hakeri LockBit 3.0.?
LockBit 3.0. su jedna od najsofisticiranijih i najopasnijih hakerskih skupina što se tiče ransomware napada.
Ova zloglasna skupina kibernetičkih kriminalaca, poznata i kao LockBit Black, razvila je unosan poslovni model zasnovan na Ransomware-as-a-Service (RaaS) modelu, omogućujući čak i neiskusnim zlonamjernim akterima da pokrenu ransomware napade .
Ono što LockBit 3.0 izdvaja od ostalih hakeriskih skupina je njihova izvanredna tehnička sofisticiranost i sposobnost prilagodbe. Ne samo da grupa vješto iskorištava poznate ranjivosti u popularnim softverima, već i aktivno traže i iskorištavaju zero-day ranjivosti koje nemaju dostupne zakrpe.