Esport je u svojim začecima bio ograničen isključivo na osobna računala. Razvojem tehnologije omogućeno je natjecanje i na konzolama, a potom i na pametnim telefonima. Upravo se uz pomoć pametnih telefona posljednjih godina pomiču granice esporta
Kako igranje na pametnim telefonima pomiče granice esporta
Neovisno o tome koje istraživanje uzmete u obzir, gaming na pametnim telefonima i tabletima, popularno zvani mobilni gaming, segment je koji bi trebao rasti najbrže. Brže i od gaminga na osobnim računalima i igraćim konzolama. Svatko tko posjeduje pametni telefon potencijalni je “gejmer”. Mnogi se danas igraju na svojim telefonima te tako nesvjesno ulaze u statistiku gejmera. Igraju se za vrijeme puta ili u pauzama od svakodnevnih aktivnosti. Među tolikim brojem igrača nalaze se i oni koji se natječu u mobilnim igrama.
Da takvih ima i u našoj regiji potvrđuje A1 Adria League koja već nekoliko sezona uključuje i barem jednu mobilnu igru. Prije je to bio popularni Clash Royale, a u osmoj sezoni, koja se upravo održava, sva svjetla mobilnog gaminga su uperena u Brawl Stars.
Upravo su najbolji domaći Brawl Stars igrači Lavvek, Adry, Andrey i DzonDzon, ovog ljeta predstavljali regiju na Clash of Leagues natjecanju u Salzburgu na kojem sudjeluju najbolji igrači iz pet srednjoeuropskih liga te regionalne A1 Adria League.
Davno su završile rasprave je li esport na mobilnim uređajima pravi esport. Pametni telefoni i tableti danas su toliko tehnički uznapredovali da mogu pokretati i vrlo zahtjevne igre. Veliki developeri i izdavači videoigara itekako imaju na umu potencijal mobilnog esporta. Riot Games, studio koji je napravio megapopularni League of Legends te VALORANT, tako je izdao i mobilnu inačicu najpopularnije MOBA igre: League of Legends: Wild Rift. Call of Duty Mobile već je duže dostupan svima koji preferiraju napucavanje na mobilnim platformama.
Rastom mobilnog esporta pomiče se dobna granica s kojom mlađi igrači ulaze u svijet natjecateljskog igranja. Neovisno o kojoj se igri radi, mnoge od njih prilagođene su najmlađim uzrastima, koji vrlo intuitivno, kontrolama putem ekrana osjetljivog na dodir, imaju priliku iskusiti natjecateljsko igranje. Ono za koje je prije 20 ili više godina trebalo posjedovati određeno tehničko znanje, imati vrlo skup i često nedostupan uređaj.
Naravno, neki od njih će se (u budućnosti) igrati i na konzolama te osobnim računalima, ali već tada će imati određeno iskustvo koje nije bilo dostupno ni Milenijalcima, a kamo li starijim generacijama. Naravno, mobilni esport nipošto nije rezerviran samo za one mlađe.
Djevojke i dalje čine vrlo mali postotak aktivnih sudionika u esportu. Najpopularniji turnir za djevojke prema podacima o aktivnom broju gledatelja i broju pregledanih sati je Women Star League Invitational u igri Mobile Legends: Bang Bang.
Jedan od načina kako bismo mogli više djevojaka aktivno uključiti u svijet esporta je upravo mobilni esport. Za to nije potrebna nikakva posebna dodatna oprema, a zajednice nisu toliko definirane i isključive kao one za igre na osobnim računalima ili konzolama.
Ipak, i za mobilni esport ili bilo kakav mobilni gaming, važno je imati pametni telefon. Tako su se najbolji Brawl Stars igrači iz regije na velikoj završnici Clash of Leagues u salzburškoj LEVEL UP Areni natjecali na Xiaomi Redmi Note 10 5G uređajima, koji su im garantirali da će u najmanju ruku biti ravnopravni s prvacima ostalih zemalja.
Kada se radi o MOBA i sličnim igrama, koje su podosta zahtjevne, kako za igrača tako i za uređaj. Važno je da je brzina odaziva brza te da se igra pokreće bez ikakvih problema. Upravo je to Xiaomi omogućio našim momcima. Kakav uređaj je potreban za ozbiljno natjecanje ovisit će o igri i, naravno, samom igraču. Svaka, pa i najmanja prednost u performansama, u ključnim trenucima može značiti prevagu.
Mobilni gaming, pa i mobilni esport, već su važan dio gaming, odnosno esport industrije. U budućnosti će sigurno i dalje rasti, a već sada odgajaju novu generaciju gejmera, bili oni kasnije profesionalci ili ne.