Justine Cassell sa Sveučilišta Carnegie Mellon kaže da će računala biti u još većem broju predmeta oko nas, ali i da će kvantna računala postati sve važnija u budućnosti
Kako će izgledati računala za 15 godina i što će sve moći?
Iako i dalje imamo predodžbu o računalima kao sivim kutijama koje stoje na stolu ili su nam danas u džepovima, računala se danas nalaze u gotovo svemu što dodirujemo. Ona su u automobilima, termostatima, hladnjacima... i zbog toga moramo paziti i na to što nose u budućnosti jer će imati utjecaj na nas kroz cijeli dan, rekla je Justine Cassell sa Sveučilišta Carnegie Mellon u intervjuu za Svjetski ekonomski forum.
Dok današnja računala mogu komunicirati s uređajima oko nas, Cassell kaže da će u budućnosti takvi predmeti (poput žarulja) sami postati računala. Govoreći o računalima u 2030. godini, Cassell kaže kako je to teško predvidjeti jer se promjene odvijaju toliko brzo.
- Znamo da će kvantna računala postati iznimno važna, jer će računala postati iznimno mala i to prema atomskim razinama. Nano-računala će donijeti veliku promjenu jer ćemo ih moći progutati s pilulom i sama će recimo otkriti sve o našoj bolesti i krenuti u liječenje - kaže Cassell. Ona predviđa i razvoj printanja dijelova tijela, a taj snažniji ulazak računarstva u sve dijelove naših života tražit će i da se osigura kako je napredak za naše dobro.
Na pitanje o gadgetima koje bi mogli vidjeti u to vrijeme, Cassell kaže kako ne misli na neki konkretan uređaj, već da bi trebali raditi na tome da imamo uređaje koji će osnažiti veze među ljudima, odnosno tehnologije koje će poboljšati razumijevanje među pojedincima ili narodima.