Obavijesti

Tech

Komentari 0

'Jer to možemo': Tim djevojaka gradi prvi kirgistanski satelit

24sata placeholder

Znanost je rijedak životni put bilo kojemu Kirgizu, osobito ženi. Dvije trećine Kirgiza živi u ruralnim područjima. Gradimo satelit jer želimo dokazati da djevojke to mogu, rekla je Aidana Aidarbekova (19)

Dosegnuti zvijezde uskoro neće biti nemoguća misija za mlade žene u Kirgistanu koje namjeravaju izgraditi i lansirati prvi kirgistanski satelit do 2020. godine.

Desetak mladih znanstvenica okruženih računalima, 3D pisačima i lemilicama od ožujka radi na satelitu CubeSat, koji američka svemirska agencija NASA opisuje kao najmanji i najjeftiniji statelit za svemirska istraživanja. 

"Jako sam ponosna što će ovo biti prvi kirgistanski satelit. Radim to i zato jer želim osnažiti položaj žena u znanosti", kazala je 23-godišnja studentica Kizhibek Batjrkanova

"Vjerujem da rod ne treba određivati što ćete raditi u životu", naglašava. 

Znanost je rijedak životni put bilo kojemu Kirgizu, osobito ženi, pošto dvije trećine stanovništva te planinske srednjoazijske zemlje živi u ruralnim područjima, a gospodarstvo se oslanja na poljoprivredu. 

Žene u Kirgistanu čine samo 10 posto studenata znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike (STEM). 

"Neke djevojke nemaju hrabrosti upustiti se u takve studije jer je u našoj zemlji to neobično, čak i većina roditelja obeshrabruje kćeri da se time bave", kaže 19-godišnja Alina Anisimova, koju mladost ne sprečava da vodi projekt. 

Ona je jedna od mladih žena u dobi između 17 i 24 godine, koje su krenule u ovaj ambiciozan projekt što ga je pokrenula lokalna medijska grupacija Kloop Media nakon slučajna susreta sa znanstvenikom NASA-e Alexanderom MacDonaldom, koji je predložio ideju. 

Konstrukcija i lansiranje prvoga kirgistanskog satelita trebali bi stajati do 150 tisuća dolara. U zadnju fazu uključit će se i jedna litavska tvrtka. 

"Gradnja satelita šalje snažnu društvenu i političku poruku", rekao je MacDonald u razgovoru s Reutersom. "Poruku o tome tko sve može sudjelovati u gradnji budućnosti". 

Aidana Aidarbekova (19), također sudionica projekta, kaže da se u njezinoj zemlji od žena očekuje da se udaju i rađaju. 

"Mnogi u Kirgistanu ne vjeruju da su djevojke sposobne raditi bilo što, a ne samo čistiti i rađati", dodaje Aidarbekova.

Ona se nada da će ovaj svemirski projekt nadahunuti djevojke u Kirgistanu, ali i šire.

"Gradimo satelit jer želimo dokazati da djevojke to mogu", kazala je. "Želimo biti nada, ne samo u Kirgistanu. Možda će naš projekt dati nadu djevojkama diljem svijeta". 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Razlika od 11 metara koja vam može spasiti život: Od petka na cesti obavezna zimska oprema
VRIJEDI DO 15. TRAVNJA

Razlika od 11 metara koja vam može spasiti život: Od petka na cesti obavezna zimska oprema

U većini europskih država, zimsku opremu čine četiri zimske gume, ali u pojedinim državama poput Hrvatske vrijede i ljetne gume minimalnog utora do 4mm s lancima za snijeg u prtljažniku
Nova investicija: Volkswagen udružuje snage s američkim proizvođačem električnih vozila
VELIK ULOG

Nova investicija: Volkswagen udružuje snage s američkim proizvođačem električnih vozila

Krajem lipnja njemački automobilski div Volkswagen objavio je da bi u idućim godinama u Rivian mogao uložiti do pet milijardi dolara osigurao pristup njegovoj tehnologiji i ubrzao razvoj softvera
A1 data centar dobio certifikat za sigurnost, povećali kapacitet zbog umjetne inteligencije
VISOKA ZAŠTITA

A1 data centar dobio certifikat za sigurnost, povećali kapacitet zbog umjetne inteligencije

akon tri godine postojanja, ovaj data centar prošao je kompleksno recertificiranje te dobio Tier III Facility certifikat, što ga čini jednim od samo dva podatkovna centra u Hrvatskoj s ovom razinom zaštite.