Iako su mnogi smatrali da je Photomath aplikacija zapravo šalabahter, fokus pri razvoju je bio stvoriti alat koji će mladima pomoći u savladavanju matematičkih problema, objašnjavati postupak računanja zadataka
Hrvatsku aplikaciju Photomath skinulo čak 100 milijuna ljudi
Otkad se pojavila prije četiri godine, aplikacija Photomath ne silazi s top ljestvice najboljih obrazovnih aplikacija, a sada su taj uspjeh podcrtali stvarno impresivnim brojkama - mjesečno imaju desetke milijuna aktivnih korisnika, prešli su 100 milijuna preuzimanja i osigurali investiciju od šest milijuna dolara.
PhotoMath je besplatna aplikacija koja omogućuje da telefonom skenirate matematički zadatak i dobijete rješenje uz opis postupka. Iza priče o PhotoMathu je Damir Sabol, osnivač tvrtke Microblink koji je u razgovoru za Netokraciju izjavio da je kompanija dobila milijunsku investiciju serije A, koje će iskoristiti za daljnji razvoj naprednih sposobnosti učenja matematike i proširenja tima, a pojačanje u timu će činiti profesori matematike, stručnjaci za strojno učenje i vrhunski programeri.
Iako su mnogi na početku bili skeptični smatrajući da je Photomath aplikacija zapravo šalabahter, fokus pri njenom razvoju je bio stvoriti vrhunski alat koji će klincima pomoći u savladavanju matematičkih problema, objašnjavati postupak računanja i smanjiti nervozu koja se kod mnogih učenika probudi samim pogledom na zbirku zadataka. Kako je upravo ključ i najvažniji dio onoga što aplikacija radi objašnjavanje postupka rješavanja zadatka, jednoga bi dana u potpunosti mogla zamijeniti plaćanje instrukcija iz matematike.
Sabol je za Netokraciju istaknuo da je upravo poboljšavanje načina rješavanja i objašnjavanja nešto na čemu se kontinuirano radi, investicija će im omogućiti razradu novih metoda objašnjavanja, možda pomoću animacija ili novih vrsta tutoriala. Kako je Photomath i dalje u potpunosti besplatan, Sabol kaže da je u planu i razvoj premium verzije aplikacije, pa će do kraja godine sasvim sigurno razviti neku metodu monetizacije.
- Naravno da ne možemo vječno imati potpuno besplatnu aplikaciju. Mislimo da je to što je osnovna aplikacija besplatna zapravo jako dobra stvar i želimo da su osnovne mogućnosti pristupačne u cijelom svijetu, ali istovremeno intenzivno radimo na tome da monetiziramo napredne mogućnosti koje će biti izuzetno korisne onima koji ih odluče platiti - istaknuo je Sabol.