Utvrđeno je i da je 84 posto ispitanika sklono klikati na linkove iz e-mail poruka koje dolaze od nepoznatih izvora. Gotovo svaka druga osoba otkriva lozinku ili PIN drugima
Hrvati slabo štite računala, a PIN-ove zapisuju na papiriće
Hrvatski građani laka su meta internetskih prijevara, pokazalo je istraživanje koje je Hrvatska udruga banaka (HUB) provela početkom godine na uzorku od 864 osoba.
O zaštiti od internetskih napada samo 27 posto građana priznaje da je dobro informirano. Tek svaki peti građanin Hrvatske štiti svoje računalo lozinkom, samo sedam posto njih lozinke mijenja redovito, a tek deset posto građana pritom kreira jake lozinke, pokazalo je istraživanje.
Utvrđeno je i da je 84 posto ispitanika sklono klikati na linkove i učitavati privitke iz e-mail poruka koje dolaze od nepoznatih izvora. Njih čak 88 posto kaže da se nikad ne odjavljuje sa stranica Internet bankarstva. Iako tvrde da su u rijetkim slučajevima prepoznali da su dobili e-mail poruku s virusom, tek jedna od pet osoba koristi antivirusni softver.
Gotovo svaka druga osoba otkriva lozinku ili PIN drugima, isto toliko ih PIN-ove ili lozinke zapisuje na papir, a čak 42 posto ispitanika svoj PIN ne skriva ni pri upisu na bankomatu ili trgovini.
Zbog svega toga HUB je u suradnji banaka pokrenuo stranicu sigurnostnainternetu.hr kako bi pridonijeli boljoj informiranosti građana i sprječavanju kriminalnih napada. Stranicu je na današnjoj konferenciji za medije predstavio direktor HUB-a Zoran Bohaček.
- Cilj nam je podići svijest što većeg broja građana, kako fizičkih tako i pravnih osoba, o mjerama sigurnosti i o važnosti zaštite njihovih osobnih i financijskih podataka na internetu. Najbolje je pristupiti proaktivno jer ako se dobro informiramo, većinu prijevara na internetu možemo spriječiti sami - izjavio je Bohaček.