Hrvatica Sarah Milkovich radila je na roveru Perseverance, ali i na njegovim prethodnicima Curiosityju, blizancima Spiritu i Opportunityju te na Sojurneru. Perseverance bi trebao sletjeti na Mars 18. veljače
Hrvati osvajaju Mars u veljači
Ako opet uvedemo puštanje ‘pjesama za buđenje’ roverima na Marsu, inzistirat ću da pustimo Mišu Kovača. Obećala nam je to još u kolovozu godine dr. Sarah Milkovich, jedna od znanstvenica na NASA-inu projektu “Mars 2020”, u sklopu kojeg je na “Crveni planet” lansiran novi rover Perseverance.
POGLEDAJTE VIDEO
Pokretanje videa...
Novi rover trebao bi na Mars stići u veljači 2021. godine. Bit će mu potrebno neko vrijeme da se “raspakira” i udobno smjesti, a onda se nadamo da će se i Marsom jedno jutro zaoriti “Poljubi zemlju po kojoj hodaš...”
24sata su, podsjetimo, još 2016. poslali zahtjev NASA-i da jedna od pjesama za dobro jutro roverima bude od legendarnog Miše. Tad su i obećali iz NASA-e to ispuniti, ali tradicija puštanja pjesama je prestala pa Mišo nije došao na red. Sarah, s obzirom na to da je podrijetlom Hrvatica, obećala je “pogurati” taj zahtjev.
Sarah inače već godinama radi na projektima vezanim uz planet Mars. Što se tiče konkretno projekta s roverom Perseverance, ona je zadužena za obuku tima koji upoznaje sa samim radom rovera. Da pojednostavimo, rover poznaje u dušu. Može se time reći da rover ima barem nešto hrvatsko, a kad dođe i Mišina pjesma, Mars će postati dio naše dijaspore. Ali tu poveznice s Hrvatskom i Balkanom ne prestaju. Pogotovo kad se u obzir uzme da bi rover trebao sletjeti i prvotno istraživati krater - Jezero.
Naime, znanstvenici vjeruju da je taj krater nekad zaista i bio jezero. Malo su potražili po stranim rječnicima, pa malo po karti i pronašli općinu Jezero u Bosni i Hercegovini. Tako je krater dobio ime po tome mjestu. Uz to sve, Sarah nam je ispričala i kako joj je šefica podrijetlom iz Srbije pa je rover zaista jedan mali balkanski robot. Bilo kako bilo, rover će u idućoj godini biti jedna od najvećih svemirskih misija i definitivno najveća misija na drugim svemirskim objektima.
Na Mars bi trebao sletjeti 18. veljače. Prema njemu putuje brzinom od oko 84.500 kilometara na sat. Prvotni cilj je istraživanje tla, a pokušat će i uzeti nekoliko uzoraka te ih dovesti na Zemlju.