Autombili s vodikovom ćelijom znatno manje zagađuju, no za proizvodnju tih ćelija potrebni su skupi katalizatori. Ipak, postoje i jeftinije verzije
Hladnjaci koji razgovaraju i kokošje perje štede struju
Hladnjaci koji razgovaraju jedni s drugima mogli bi iskorštavanje alternativne energije učiniti efikasnijim. Tehnologija koju upravo razvijaju Britanci omogućuje hladnjacima da primaju podatke o stanju u energetskoj mreži, uključuju se dok ima viška struje i isključuju kad nastane manjak. Tako bi se samo u Velikoj Britaniji emisije stakleničkih plinova mogle smanjiti za 2 milijuna tona na godinu. I u kokošima se kriju mogućnosti uštede. Svake godine, od nafte se proizvede 38 milijuna tona sintetičkih vlakana poput najlona i poliestera. Njih bi se moglo zamijeniti vlaknima načinjenim od 5 milijuna tona kokošjeg perja koje svake godine za sobom ostavi mesna industrija. Ovaj projekt još je u ranoj fazi. No, iskorištavanje životinjskog gnoja za dobivanje energije već je počelo. Njemačka elektrana u Penkunu svake godine pretvori 84,000 tona gnoja u gorivo.
ELEKTRIČNI AUTOMOBILI POSTAJU SVE BOLJI
Autombili s vodikovom ćelijom znatno manje zagađuju, no za proizvodnju tih ćelija potrebni su skupi katalizatori od platine. Zamjenska verzija na kojoj rade britanski znanstvenici trebala bi eko-vožnju učiniti mnogo jeftinijom. A australski znanstvenici rade na projektu koji bi omogućio takvim automobilima da eventualni višak energije ubace u grradsku mrežu.
ENERGIJA LIFTOVA I HODANJA
Bez obzira vozili se liftom ili hodali, možete spašavati planet. Trenutno se radi na liftovima koji “recikliraju” energiju koja nastaje njihovim kočenjem. U razvoju su i ploče koje stvaraju električnu energiju dok se po njima hoda, a mogle bi se postaviti u urede.
PERILICA KOJA ČUVA VODU
Prototip nove perilice rublja oslanja se na tisuće polariziranih najlonskih zrnaca. Ona se lijepe za prljavštinu i skidaju mrlje, a odjeća ostaje suha. Perilica trođi 90 posto manje vode i 40 posto manje energije od običnih perilica sa sušilicom.
UGODNA SVJETLOST MANJE TROŠI
LED diode troše mnogo manje energije od štednih ili fluorescentnih žarulja. No, njihova svjetlost djeluje hladno, zbog čega ih ljudi nerado koriste. Britanci stoga razvijaju svjetlucavim ekrane koji pretvaraju plavkasto LED svjetlo u običnu bijelu svjetlost.