Prsteni Urana, među kojima rijetko viđen Zeta prsten, te 9 od 27 njegovih satelita jasno se vide na novim fotografijama teleskopa James Webb, a mnoge je ovako položen planet podsjetio na prizore iz SF filmova
FOTO Teleskop Webb snimio fascinantne fotografije Urana, izgleda kao 'svemirski portal'
Svemirski teleskop James Webb snimio je nove fotografije Urana koje daju fascinantan pogled na daleki planet Sunčeva sustava, ali i otkrivaju niz uzbudljivih atmosferskih pojava, objavila je NASA.
Dok je Uran mnogima u svijesti kao smrznuta plava kugla bez nekakvih posebnih značajki, kako ju je snimio Voyager 2, nova fotografija puna je detalja. NASA navodi kako je najznačajniji detalj sezonska naoblaka na sjevernom polu. Tako se jasno može vidjeti svjetliji unutarnji dio te tamniji dio oblaka prema južnijim geografskim širinama.
Uz to, na rubu polarne kape mogu se vidjeti i razne oluje, a NASA navodi da broj i učestalost oluja mogu biti kombinacija sezonskih i meteoroloških čimbenika.
Inače, Uran se rotira pod kutem od 97 stupnjeva i jedan je od planeta s najekstremnijim godišnjim dobima. Gotovo četvrtinu godine na Uranu, Sunce obasjava jedan pol, dok je drugi dio planeta u zimi koja traje 21 godinu.
Nova fotografija dala je i detaljan pogled na prstene oko Urana, pa tako i na rijetko viđen Zeta prsten (crvenkasto smeđe boje i najbliži planetu) te na 9 od njegovih 27 satelita, a mnoge je ovakva fotografija podsjetila na neki svemirski međudimenzionalni portal.