Dubai i Abu Dabi žele biti prvi gradovi s futurističkim supersoničnim Hyperloop sustavom prijevoza koji je osmislio Elon Musk, a linija bi mogla, ostvari li se sve, proraditi za par godina
Dubai bi mogao biti prvi grad s ekstremno brzim Hyperloopom
Za samo nekoliko godina bit će potrebno samo 12 minuta da se prijeđe 150 kilometara od Dubaija do Abu Dabija, ako proradi futuristički supersonični prometni sustav između tih dvaju gradova Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Projekt je pokrenut ovaj tjedan potpisivanjem sporazuma između Agencije za ceste i promet (RTA) iz Dubaija i kalifornijske tvrtke Hyperloop One.
Tim "povijesnim sporazumom ... počet ćemo analizirati mogućnost prvoga svjetskog sustava Hyperloop", rekao je Rob Lloyd, čelnik američke kompanije novinarima okupljenim u Burj Khalifi u Dubaiju, najvišoj zgradi na svijetu.
On je kazao da će prve studije analizirati "vrijednost koju bi Hyperloop One donio Dubaiju i Emiratima".
Prvo testiranje tog sustava obavljeno je u svibnju u američkoj pustinji u Nevadi, kada su kapsule uspjele doseći brzinu od 1200 kilometara na sat. Do komercijalizacije projekta moglo bi doći 2020.-2021., rekao je Josh Giegel, dužnosnik tvrtke osnovane 2014.
Ako se projekt pokaže uspješnim, on bi se mogao dalje razvijati i povezati Dubai s Rijadom za 50 minuta, što je razdaljina koju zrakoplov prelazi za dva sata.
Hyperloop je futuristički putnički i teretni sustav prijevoza s cijevi kroz koju prolazi kapsula, a promotori kažu da bi mogao omogućiti postizanje gotovo veće brzine od one zvuka.
Kompanija tvrdi da sustav nudi bolju sigurnost od putničkih zrakoplova, niže cijene izgradnje i održavanja od vlakova velikih brzina te potrošnju energije po osobi sličnu brzini bicikla.
Hyperloop One temelji se na ideji što ju je prije tri godine iznio milijarder Elon Musk, poduzetnik koji stoji iza kompanije za električne automobile Tesla i SpaceX-a, koncepta privatnoga svemirskog broda.