Divjak navodi da je Europa "predvodnik u istraživanju svemira", dok europski programi Kopernik, Galileo i EGNOS doprinose društvenim i gospodarskim izazovima
Divjak: Svemirske tehnologije oblikuju našu budućnost...
Ministrica znanosti Blaženka Divjak otvorila je u utorak dvodnevnu online konferenciju o opažanju i promatranju Zemlje iz svemira, istaknuvši kako svemirske tehnologije oblikuju našu budućnost i imaju veliki utjecaj na održivi gospodarski razvoj.
U utorak i srijedu održava se samit #EoERoadshow - Online Roadshow, u organizaciji hrvatskog ministarstva znanosti i obrazovanja i Europske komisije.
"Svemirske tehnologije mijenjaju naš život i oblikuju našu budućnost", istaknula je hrvatska ministrica na otvaranju online konferencije.
Dvodnevna online konferencija okuplja istraživače i stručnjake iz javnog i privatnog sektora iz Europe i šire, u cilju razmjene informacija o razvoju i širokoj primjeni svemirskih tehnologija i korištenja svemirskih podataka u svakodnevici i radnom okruženju.
Divjak navodi da je Europa "predvodnik u istraživanju svemira", dok europski programi Kopernik, Galileo i EGNOS doprinose društvenim i gospodarskim izazovima.
Svemirske tehnologije otvaraju prostor za nova radna mjesta, naglasak je na "poslovima budućnosti i održivom gospodarskom razvoju", ističe Divjak.
Poslovi budućnosti vezani uz opažanje Zemlje i geoinformatiku još uvijek su nepoznanica, ali dosadašnja istraživanja definirala su zanimanja budućnosti, a neka od njih su operateri drona, analitičari klimatskih promjena, VR dizajneri te stručnjaci za podatke i daljinska istraživanja.
Timo Pesonen, glavni direktor za obrambenu industriju i svemir Europske komisije, rekao je da su "nove tehnologije ključne da se održi konkurentnost naše industrije", što neće biti moguće bez ulaganja.
Prema Komisijom planu oporavka EU-a i prijedlogu novog europskog proračuna, za istraživanje svemira trebala bi se osigurati sredstva veća od 14 milijardi eura.
Svemirske tehnologije pokazale su se korisnima i u pandemiji koronavirusa pa je tako europski program Kopernik mapirao privremene bolničke objekte u nekim zemljama članicama EU-a, a svemirski podaci pomogli su znanstvenicima da analiziraju utjecaj zdravstvene krize na okoliš, istaknuo je Pesonen.