Nakon skandala, Facebook je objavio da će dati novčanu nagradu od 40.000 dolara svakome tko im skrene pozornost na zloupotrebu podataka njihovih korisnika
Daje 40.000 dolara, ali morate naći novu Cambridge Analyticu
Nakon što je Facebook priznao da su kompromitirani osobni podaci 87 milijuna njihovih korisnika, kompanija je krenula s ambicioznim planom kontrole štete.
Najavili su da će u okviru upravo lansiranog Data Abuse Bounty Program, odnosno 'programa za lov na zloupotrebu podataka' nagraditi onoga tko im prijavi aplikacije ili usluge povezanu s Facebookom koja krši regulative o korištenju osobnih podataka. Nisu postavili najviši iznos nagrade koju će isplatiti, no oni koji otkriju ozbiljne prekršitelje zaradit će i do 40.000 dolara.
Zloupotrebu treba moći dokazati
'Program će nagraditi ljude koji znaju iz prve ruke i mogu dokazati da je neka aplikacija na Facebookovoj platformi prikupljala osobne podatke i proslijeđivala ih trećim stranama s namjerom da ih proda ili koristi u prijevarama ili politički utjecaj', napisao je u postu na blogu šef sigurnosti proizvoda u Facebooku Collin Greene.
Ako bude potvrđeno da je došlo do zloupotrebe, ukinut ćemo aplikaciju i bude li potrebno, poduzeti pravne mjere protiv kompanije koja je kupovala ili prodavala podatke, dodao je.
Nakon skandala s Cambridge Analyticom, dionice Facebooka su strmoglavo pale, došlo je do masovne krize povjerenja među korisnicima, zaposlenicima, oglašivačima, a mnogi tech celebrity ličnosti, poput suosnivača Applea Stevea Wozniaka pozvala su ljude da prestanu koristiti Facebook.
Šef Facebooka Mark Zuckerberg se na saslušanju pred američkim političarima ponovno ispričao zbog propusta, ali nije dao nikakva obećanja da će promijeniti način na koji mreža posluje.