Umjetno srce kod pacijenata potpuno zamjenjuje rad pravoga. Radit će i duže od pet godina. Cijena umjetnog srca je oko 150.000 funti (oko 1,37 milijuna kuna)
Bit će spas za mnoge: Liječnici su mu ugradili srce od plastike
Pacijent se probudio nakon komplicirane operacije ugradnje umjetnog srca u pariškoj bolnici Georges Pompidou i dobro se osjeća.
Tako su izvijestili francuski liječnici nakon što su prvi put u povijesti ugradili u čovjeka umjetno srce. Marcello Conviti, čelnik tvrtke Carmat biomedical, koja je proizvela ovaj visokosofisticirani implantat, kaže kako su oduševljeni rezultatima, iako je još rano donositi čvrste zaključke s obzirom na to da je ovo prva i zasad jedina operacija ugradnje umjetnog srca.
Umjetno srce teži 900 grama
Umjetno srce trostruko je teže od srca s kojim se rađamo. Teži 900 grama, a u prvoj varijanti istraživanja težilo je čak 1900 grama. Conviti kaže da će u pacijentu kucati najmanje pet godina, a planiraju proizvesti i manju verziju.
Medicina je do sada u slučajevima pacijenata s teškim oštećenjem srca koji su čekali transplantaciju ugrađivala takozvana mehanička srca. Ona su zapravo bila potpora bolesnom, pravom srcu i radila umjesto njega. No ovo je prvi put u svijetu da je pravo srce potpuno zamijenjeno umjetnim. Ovaj napredak spriječit će smrti tisuća ljudi koji svake godine gube bitku za život dok čekaju odgovarajućeg donora i transplantaciju.
Cijena je oko 1,37 milijuna kuna
Cijena umjetnog srca je oko 150.000 funti (oko 1,37 milijuna kuna), a funkcionira tako da oponaša kontrakcije srčanog mišića. Stijenke koje dolaze u dodir s krvlju u srcu pacijenta načinjene su djelomice od goveđeg tkiva umjesto od plastike ili nekog sintetičkog materijala koji bi mogao stvoriti krvne ugruške i izazvati začepljenje krvnih žila.