NASA je objavila prvu fotografiju dubokog svemira koju je snimio teleskop James Webb: 'Nove slike koje ćemo objaviti dosezat će i dalje, oko 13,5 milijardi godina, blizu procijenjene početke točke svemira'
Prva slika svemira s najjačeg teleskopa na svijetu: 'Gledamo 13 milijardi godina unatrag'
NASA će danas objaviti detalje i fotografije koje je snimio teleskop James Webb, najmoćniji teleskop na svijetu. Prva fotografija koju je iz NASA-e dobio Joe Biden, prikazuje snimku dubokog svemira, a neke od galaksija na fotografiji nikad prije nisu viđene.
Riječ je o prvim ikada fotografijama visoke rezolucije koje prikazuju infracrveni svemir.
Predstavit će ih predsjednik SAD-a Joe Biden, a uz njega će biti i potpredsjednica Kamala Harris.
POGLEDAJTE VIDEO: Prva fotografija James Webb teleskopa
Harris je poručila kako je ovaj teleskop jedan od najvećih inženjerskih postignuća i dokaz posvećenosti onih koji su mjesecima radili na ovom projektu. Biden je zahvalio NASA-i i poručio kako su pokazali da generacijama ništa nije nemoguće za SAD.
Ovo je samo mali uvid u ono što nas očekuje narednih sati.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- To je najdublja slika našeg svemira koja je ikada snimljena. Slika prikazuje svjetlost galaksija koja se savija oko drugih galaksija, putujući milijardama godina prije nego što stigne do teleskopa. Gledamo unatrag više od 13 milijardi godina, a nove slike koje će objaviti NASA dosezat će i dalje, oko 13,5 milijardi godina, blizu procijenjene početke točke svemira. Vraćamo se gotovo na početak - rekao je Bill Nelson iz NASA-e.
Kako su najavili iz NASA-e, više detalja i fotografija će službeno biti predstavljene javnosti danas popodne po našem vremenu, a znanstvenici koji su fotografije već vidjeli kažu da radi se o 'povijesnim fotografijama'.
Podsjetimo, NASA je prije osam mjeseci predstavila premijerni opservatorij za svemirsku znanost ovog desetljeća - snažni infracrveni teleskop koji se naziva James Webb. Za razliku od Webbovog prethodnika, svemirskog teleskopa Hubble-a, Webb je oko 100 puta osjetljiviji i očekivalo se da će donijeti revolucionarne promjene u svrhu razumijevanja svemira i mjesta koje čovjek ima u njemu. Hubble inače kruži oko Zemlje s udaljenosti od 340 milja i ulazi i izlazi iz sjene planeta svakih 90 minuta.