Kristina Ercegović bit će među brojnim stručnjacima koji će voditi radionice Hrvatske udruge banaka za mlade poduzetnike
Bez kupaca nema biznisa, a za dobar odnos s novcem treba osvijestiti zastarjela uvjerenja
Svjetski tjedan novca koji se ove godine obilježava od 18. do 24 ožujka, i u Hrvatskoj će biti popraćen brojnim aktivnostima. Hrvatska udruga banaka (HUB) priprema bogati program i radionice koje će potrajati i cijele godine. Tako će u suradnji s Europskom investicijskom bankom (EIB) provoditi program edukacije pod nazivom "Financije za nove generacije“ namijenjen mladim poduzetnicima te profesorima i učenicima srednjih škola.
Program je dizajniran u cilju jačanja financijske pismenosti među mladima te poticanja mladih poduzetnika koji su na početku svoje karijere. Program namijenjen učenicima i nastavnicima kroz dvije godine obuhvatit će oko 500 profesora i 17.000 učenika.
Priznati stručnjaci
Za mlade poduzetnike održat će se niz vrlo zanimljivih radionica "Ja sam svoj šef" koje će biti organizirane u suradnji s poduzetnicom Kristinom Ercegović i portalom mojnovac.hr. U sklopu 13 modula priznati stručnjaci će osigurati polaznicima radionica pristup vrijednim znanjima i alatima potrebnim za uspjeh u poduzetničkom svijetu.
Sve radionice će biti snimane te objavljene na YouTube kanalu HUB-a kako bi materijali ostali trajno dostupni za sve zainteresirane poduzetnike.
A o ovim projektima i o tome zašto je važno imati zdrav odnos prema novcu od najranije mladosti, porazgovarali smo s poduzetnicom i edukatoricom Kristinom Ercegović.
KRISTINA ERCEGOVIĆ, Zaokret
Hvalevrijedan projekt
1. Tijekom ove godine Vi i druge stručnjakinje te stručnjaci vodit ćete seriju radionica za mlade poduzetnike "Ja sam svoj šef". Što će sve polaznici naučiti u 13 modula?
Polaznici će naučiti sve što im treba za uspjeh u poduzetništvu, od marketinga, izgradnje brenda preko izrade poslovnog plana do načina rasta i financiranja. Gledajući teme i predavače razmišljam da sam ja bar sve to znala na početku. Gdje bi mi bio kraj. Ovo je zaista hvalevrijedan projekt.
2. U biznisu ste više od 20 godina, uz tvrtku se bavite i poslovnim mentoriranjem, pišete blog, knjige. Koja je najčešća pogreška na putu prema zadanom poslovnom cilju?
Najčešća pogreška - ima ih puno, ako moram izabrati jednu onda nedovoljno bavljenje kupcima i korisničkom iskustvu. Bez kupca nemamo biznis, ako mu ne rješavam problem i ne dodajemo vrijednost sve pada u vodu.
Podrška partnera je važna
3. Nedavno ste objavili i novu knjigu posvećenu upravljanju novcem, '(Ne) radi se o novcu, radi se o nama – vodič za upravljanje novcem'. Kako ostvariti zdrav odnos s financijama?
Zdrav odnos s novcem kreira se tako što prvo osvijestimo vlastitu vrijednost, popišemo sva svoja znanja vještine i talente, zatim osvijestimo i emocije i uvjerenja vezana za novac, što smo čuli kad smo bili mali od djedova i baka i roditelja, tek tada krećemo u konkretno upravljanje, popisujemo sve što imamo, što i kome dugujemo, idemo u akciju i kreiramo veću zaradu, trošimo manje nego zarađujemo, štedimo razliku te krećemo investirati a za to nam je potreban dio da se obrazujemo o financijama. O svemu ovom pisala sam u knjizi, no redovno puno nas piše na www.mojnovac.hr.
4. Posvećeni ste i širenju poslovne suradničke mreže, posebno za žene u poduzetništvu. Je li ženama u biznisu teže nego muškarcima i ako je, zašto?
Jednom sam čula na jednom eventu odgovor na pitanje što je najvažnije za poslovni uspjeh žena. Kolegica je odgovorila - dobar izbor oca naše djece. Aludirajući pritom da nam je za uspjeh u poslu bitna podrška partnera kako bi se uskladite privatne i poslovne obaveze. Mnogima je i dalje teže jer postoji taj disbalans - 100% rada na poslu i 75% i više rada kući (kućanski poslovi, briga oko djece, briga oko starijih članova obitelji) Na svima nama je zajednička odgovornost u promjeni mindseta, odgoja i očekivanja od spolova i rodnih uloga.