Predstavljen je prototip uređaja koji preko haptičkih senzora emitira valove u određenim uzorcima, a ti se uzorci prepoznaju kao fonemi i povezuju u razumljivi jezik
Bez gledanja u ekran: Poruke ćemo uskoro čitati preko kože
Jeste li ikad pomislili kako bi bilo dobro da pristigle poruke možete 'pročitati' bez gledanja u mobitel, tako da poruku koju ste primili samo osjetite na koži ruke?
Čini se da je Facebook razvio baš to, futuristički uređaj koji korisnicima omogućava čitanje mailova i poruka vibracijama koje osjećamo preko kože.
Pomoć u lakšoj komunikaciji
Uređaj se poveže na ruku i preko haptičkih senzora emitira valove u određenim uzorcima. Ti se uzorci osjećaju kao nježni dodiri na koži koji predstavljaju izgovoreni ili pisani jezik, piše Daily Mail.
Tvorci ove nove tehnologije kažu da bi uređaj mogao pomoći kod ovisnosti o pametnim telefonima ali i pomoći slabovidnim ili gluhim ljudima da lakše komuniciraju. Prototip uređaja predstavljen je u istraživanju objavljenom ranije ovog mjeseca, ali Facebook je uređaj prezentirao na tech konferenciji CHI 2018 u Montrealu u Kanadi.
Četiri fonema u tri minute
U studiji je objašnjeno po kojem principu uređaj radi: korisnici osjećaju lagane vibracije na ruci, a te vibracije su kodirane u foneme, odnosno jedinice govornog jezika. Sudionici u istraživanju uspjeli su naučiti razlikovati četiri različita fonema u samo tri minute. Vibracije se odašilju valovima od 250hz i dodiri koji se osjećaju na ruci traju svega 144 milisekunde.
- Demonstracijom smo pokazali da korisnici koji se do tada nisu susreli s ovom tehnologijom mogu brzo naučiti taktilno kodiranje, generalizirati ih u nove riječi i koristiti ih u rečenicama za svakodnevnu komunikaciju, sve u roku od tri minute, objašnjava studija.
- Sudionici u demonstraciji mogli su prepoznati 100 riječi nakon samo sat i pol treninga - istaknuo je voditelj projekta Ali Israr za MIT Technology Review.
- Koristimo podlakticu kao medij jer taj dio ima bolju taktilnu osjetljivost od ostalih dijelova tijela, na taj način ljudi će manje prekidati svakodnevne aktivnosti nego da za 'čitanje' koriste dlan, a socijalno je prihvatljivije od korištenja čela na glavi ili stopala - objašnjavaju u istraživanju.
POGLEDAJTE VIDEO: