Znanstvenici sa Sveučilišta u Edinburghu kažu da je otkriće važno jer se radi o nalazu iz srednje jure, geološkog razdoblja koje je ponudilo iznimno malo arheoloških nalazišta u cijelom svijetu
170 milijuna godina stari otisci dinosaura su 'iznimno otkriće'
Znanstvenici su na sjeveru Škotske otkrili nekoliko desetaka tragova dinosaura, starih oko 170 milijuna godina. Otiske na otoku Skye ostavili su i po dva metra visoki sauropodi te jednako veliki teropodi, koji su stariji rođaci T.rexa. Znanstvenici sa Sveučilišta u Edinburghu kažu da se radi o globalno važnom otkriću jer se radi o nalazu iz srednje jure, geološkog razdoblja koje je ponudilo iznimno malo arheoloških nalazišta u cijelom svijetu.
Tragove stopala otkrili su u plitkoj uvali, a oni će im pomoći upotpuniti sliku evolucije dinosaura. Za većinu tragova zaslužni su sauropodi, a mjerenja i analizu otežavala je plima.
- Ovo je drugo otkriće tragova sauropoda na otoku Skye. Pronašli smo ih na stijenama koje su starije od prethodnog otkrića u Duntulmu, što ukazuje da su sauropodi u ovom dijelu svijeta bili prisutni puno dulje nego što se ranije znalo - rekla je voditeljica studije Paige dePolo u priopćenju. Dodaje kako je ovo i novi dio slagalice koja će pokazati kakvi su dinosauri bili na ovom području.
Steve Brusatte sa Škole geoznanosti Sveučilišta u Edinburghu koji je vodio istraživanja na terenu rekao je kako svako novo istraživanje otkriva nove tragove iz vremena kad je Škotska bila puno toplija, a dinosauri su bili na početku svog puta prema globalnoj dominaciji.