Obavijesti

Promo sadržaj

Komentari 2

Tajna dijeta antičkih olimpijaca: Voljeli su jednu namirnicu zbog koje su nizali velike uspjehe

Tajna dijeta antičkih olimpijaca: Voljeli su jednu namirnicu zbog koje su nizali velike uspjehe

Antički olimpijci ususret natjecanju izbjegavali su crveno meso i perad. Energiju su dobivali od raznog voća, a najviše su jeli smokve. Ova je voćka iznimno zdrava za trudnice, sve rekreativce i one koji dugo sjede, a vole je i djeca

Osvajanje olimpijske medalje san je svakog sportaša i malo je onih koji bi se usudili reći da je neko drugo sportsko natjecanje važnije od Olimpijskih igara. Suvremene Olimpijske igre počivanju na tradiciji antičkih igara koje su organizirali samo u Grčkoj. Neki povjesničari vjeruju da njihovo održavanje datira čak iz 13. stoljeća prije Krista, a prvi vjerodostojan zapis o igrama je iz 776. godine prije Krista. 

Sportaše koji su osvajali medalje na tim igrama u njihovoj su okolini dočekivali kao heroje i zato je vrlo atraktivno bilo postati olimpijski pobjednik. Zanimljivo je da je i tad bila dobro poznata veza između zdrave prehrane i zdravog tijela, pa su se drevni sportaši i nutritivno vrijednom prehranom spremali za velike fizičke napore i obaranje rekorda. 

Njihov bismo način prehrane danas nazvali gotovo vegetarijanskim, a čak su i oni koji se nisu bavili sportom i koji su imali novca izbjegavali jesti crveno meso i perad na dnevnoj bazi. Energiju su dobivali od voća, a najviše su voljeli smokve, o čemu svjedoči dijeta Charmisa od Sparte, pobjednika utrke na 200 metara na Olimpijskim igrama 668. godine prije Krista. A da smokva nije bila omiljena namirnica antičkih sportaša, o njoj vjerojatno ne bi ni pisao antički pisac Plinije Stariji, koji je rekao da "Smokve obnavljaju. Osnažuju mlade, a starima održavaju zdravlje i brišu bore da izgledaju mlađe". 

Ancient,Bas-relief,On,Grave,Stele,In,Kerameikos,With,Scene,From

S Plinijem Starijim složila se i naša sugovornica Sandra Babac, vlasnica brenda Šinjorina Smokva. Sandra se smokvama bavi 20 godina, organizirala je Festival smokava u Zadru, a zbog nje se sadnica dalmatinske autohtone sorte zamorčice ili sušioke nalazi u budimpeštanskom botaničkom vrtu. Svoju Šinjorinu Smokvu Sandra proizvodi na potpuno ekološki način, a čemu sve služi smokva, najbolje zna njezina glasnogovornica, kako se Sandra u šali voli predstavljati.

Ciljani uzgoj i prerada

Ekološka proizvodnja podrazumijeva nature friendly pristup u uzgoju voća. To, dakle, znači da su voćke uzgojene bez štetnih kemikalija u nasadima kao što su, primjerice, razni insekticidi, pesticidi i herbicidi. 

- Također, naše su voćke uzgojene i bez umjetnih gnojiva. Kod naših je pekmeza posebno to što imaju samo jedan sastojak – ekološko voće. Voću ne dodajemo ništa, samo ga ispasiramo ili sameljemo te zagustimo do određene konzistencije. Radimo pekmeze koje može jesti i staro i mlado, koje, prije svega, i mi jedemo, a najbolje stvari su u biti jednostavne. Smokva je visokovrijedna voćka, ne zovu je uzalud kraljicom voća, pa smo je samo malo prilagodili da se može konzumirati i kad nije na stablu – pojašnjava nam Sandra na početku.

Osim nature friendly pristupa, ekološka proizvodnja podrazumijeva da se voće ciljano uzgaja i bere za preradu, a berba je ručna i sezonska. Sandrine smokve, kaže nam, tri puta joj prođu kroz ruke - u berbi, preradi i pakiranju.

- To znači da imamo intenzivnu preradu u točno određenim periodima godine. Ne proizvodimo od sušenog, zamrznutog ili poluprerađenog voća. Tako je naša Šinjorina Smokva zaista specifična. Naši nasadi i plodovi izloženi su buri, koja donosi cvijet soli iz Velebitskoga kanala. Nasade održava suprug Alan, a djeca i ja uskačemo po potrebi. Najteže je u doba prerade jer joj prethodi berba od zore pa dok ne završimo, nakon čega se ide u preradu. Ponekad u berbi uskoče prijatelji i poneki student. Berba izgleda tako da moramo proći sva stabla i beremo samo najzrelije, najslađe plodove – objašnjava nam Sandra i dodaje da njihov pekmez, Šinjorina Smokva, kad ga otvorite, mora biti u hladnjaku i morate ga pojesti u roku od 10-ak dana zato što nema konzervansa, šećera i ostalih dodataka.

Rajsko voće za svačije nepce

Mnoge su dobrobiti koje smokva pruža ljudskom organizmu, pa bi zbog toga, smatra Sandra, i Šinjorinu Smokvu mogli prodavati u ljekarnama. 

- Bogata je vlaknima, koja pospješuju probavu i metabolizam općenito, a svi znamo da se imunitet stvara u probavnom sustavu, koji je naš 'drugi mozak'. Za smokvu kažu da usporava starenje vjerojatno zato što sadrži magnezij, no bogata je i kalcijem i drugim mineralima, ali i vitaminima. Sve u svemu, ovo rajsko voće u svježem obliku nije energetska bomba. Štoviše, niskokalorično je, pogotovo kad se usporedi sa svojom osušenom verzijom – ističe naša sugovornica. 

Premda je tržište prezasićeno voćnim prerađevinama i nerijetko nismo dovoljno educirani o tome što jedemo, Sandra primjećuje da je ipak sve više potrošača koji paze na to što kupuju i što jedu. 

- Posebno se to vidi kod žena koje vode računa o kilogramima, a htjele bi nešto slatko, no istodobno zdravo. Šinjorina Smokva idealna je za trudnice u poznijoj trudnoći, kad zavlada opstipacija, za žene koje dugo sjede na radnome mjestu, za rekreativce da im osigura prirodni šećer/energiju, idealna je za djecu, razrijeđena u jogurtima, smoothiejima, kao zamjena za šećer, dijabetičare i starije – kaže nam Sandra. 

Ali to nije sve…

Osim Šinjorine Smokve, Sandra prerađuje mandarinu, šljivu i marušku. Sve Šinjorine napravljene su na identičan način, odnosno bez dodataka

- Mandarina OPG-a Prović je s korom, pa je zato gorkasta, a ohlađena izvrstan je desert u kombinaciji s tamnom čokoladom, đumbirom ili skutom. Šinjorina Šljiva je od ličkih bistrica, višnju marasku ručno bere obitelj Vrsaljko. Maruška je supervoće, antikancerogeno, antimikrobno i antibakterijsko. Zato se najsporije kvari otvorena u hladnjaku – kaže nam Sandra. 

Šinjorinu Smokvu možete pronaći u Kauflandovim prodavaonicama, a nju i sve ostale Sandrine Šinjorine možete naći u prodavaonicama sirane Gligora i mljekare Veronika, suvenirnicama Deliiicije, restoranima Pet bunara, Boškinac i Nada te Duty Free Shopovima zračnih luka Split, Zagreb i Zadar.

- Mislim da je ovakva proizvodnja, kao što je naša, izvanvremenska i svevremenska u skladu s onom starom Hipokratovom 'Neka hrana bude tvoj lijek, a lijek neka bude tvoja hrana' – rekla je na kraju naša sugovornica Sandra Babac. 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 2
Pekara Dubravica nudi primanja i do 1.400 eura
PROMO

Pekara Dubravica nudi primanja i do 1.400 eura

Jeste li zainteresirani za jedinstvenu priliku rada u Pekari Dubravica s tradicijom pekarstva dužom od 60 godina?
Sedam stvari koje trebate napraviti prije kupnje novog doma (na kredit)
PROMO

Sedam stvari koje trebate napraviti prije kupnje novog doma (na kredit)

Ako se spremate kupiti stan ili kuću i započeti novi život pod vlastitim krovom, pročitajte ovih sedam savjeta prije nego što uletite u avanturu zvanu stambeni kredit
Around Plitvice: 3 lokacije - jedan nezaboravan doživljaj
PROMO

Around Plitvice: 3 lokacije - jedan nezaboravan doživljaj

U neposrednoj blizini Plitvičkih jezera, osmišljen je jedinstveni projekt koji teži razvoju atraktivne i neodoljive outdoor destinacije