POVIJESNI DOKUMENT: U drugom izdanju knjige ''Moja Oluja' trojica branitelja i heroja otkrivaju kako su skidali srpsku zastavu s kninske tvrđave
Svjedočanstva: "Podigli smo hrvatski stijeg i otišli u akciju"
Povijest će zauvijek pisati da se Mario Bilać (42) sa suborcima Edvardom Baltićem (50) i tada 19-godišnjim Jasminom Hadžićem oko 9.30 sati popeo na kninsku tvrđavu, skinuo srpsku i razvio hrvatsku zastavu.
Pripadnike 7. gardijske brigade Pume osobno je odabrao general Ivan Korade da s njim krenu na kninsku tvrđavu. No povijesnom skidanju zastave na kninskoj tvrđavi prethodili su prašnjavi i teški tereni. Dinara, Crni Lug, Crni Bunari, Bosansko Grahovo, pa put Knina... Sa svojih položaja u blizini Grahova pripadnici 7. gardijske brigade Puma krenuli su oko tri sata ujutro.
Ponijela ih euforija
Na vojnom poligonu Crvena zemlja u blizini Knina zatekli su prvi snažniji, organiziraniji otpor. Hodajući rubom šume u koloni jedan iza drugoga začuli su pucnjavu koja je, prisjećaju se dečki, trajala prilično dugo. - Mrtvih i ranjenih bilo je na obje strane. Ishod ove bitke zaista nije bio izvjestan, napeto je bilo do zadnje sekunde te smo bili oduševljeni kad smo neprijateljske snage uspjeli razbiti i stjerati u bunkere. Na kraju su bili opkoljeni i u jednom momentu se spontano Crvenom zemljom proširila pjesma. Nošeni nevjerojatnom snagom i euforijom, unatoč žegi koja je palila sve pred sobom, oduševljeno smo, jedan po jedan, pjevali ‘Vilu Velebita’ te je ubrzo i zadnji bunker pao - prisjeća se Bilać.
Umalo poginuo
Ulaskom u djelomično napušteni Knin srce im je počelo sve jače udarati. Srpska zastava još se vijorila s tvrđave, a četnici su bili posvuda. Vremena nije bilo na razbacivanje i dečki su, s danas pokojnim Ivicom Novoselecom, krenuli je skidati. No nije se dala. Zbunjeni dečki dobro su je pogledali i shvatili da je, umjesto na konopu, bila na željeznom lancu i osigurana lokotom. I da stvar bude još gora, sve je bilo jako zapetljano. - Hadžić, Baltić i ja naizmjence smo se penjali i pokušavali. Pola sata trajalo je otpetljavanje. Ubili smo se i padali dok smo je skinuli. Nama je tek pripala čast skinuti neprijateljski stijeg i na taj način označiti kraj rata u Hrvatskoj. Na tome sam zahvalan svakom branitelju koji je sudjelovao u Domovinskom ratu i završnoj operaciji Oluja, a posebno onima koji su za to dali živote – kaže Bilać. U njegovu se priču uključuje i Jasmin Hadžić (39). Iako mu je tada bilo tek 19 godina, priznat će da nakon takvog marša nije bilo nimalo lako penjati se na tvrđavu te pritom provjeravati svaki grm, zidić i kamen.
- Na jarbolu je trebalo promijeniti zastavu te tako cijelom svijetu pokazati da je Knin naš i da je rat završio. Dočekao nas je težak zadatak jer je i koluturnik za spuštanje i podizanje zastave bio na čak četiri metra visine. Na jarbol smo se penjali Bilać, Baltić i ja - svjedoči Hadžić. Priznaje da je u velikoj želji i umoru izgubio osjećaj o vremenu te mu se činilo da penjanje traje cijelu vječnost. Penjao se, držao nogama i jednom rukom za jarbol, a drugom pokušavao otpetljati lanac na kojem je bila zastava. Nije išlo. Pokušao je ponovno. I ponovno. Znoj mu se cijedio niz lice i mutio mu vid, a vrućina je bila nesnosna. No Jasmin nije odustajao. Nadljudskim je naporom spustio jarbol i lanac uhvatio s obje ruke. Čvrsto se držeći za njega skočio je s jarbola, s čak četiri metra visine nadajući se da će svojom težinom slomiti lanac i spustiti mrsku zastavu.
- Kad sam pao i došao k sebi od tog pada, pogledom sam okružio sve oko sebe. I blizu očiju ugledao kamen. Umalo sam glavom udario o njega i zaista nastradao – prisjetio se Jasmin.
Zastava od 25 metara
Podigao je pogled prema jarbolu i vidio kako srpska zastava još nije na tlu. No lanac su njegovi kolege ipak uspjeli otpetljati. Penjući se jedan drugome na ramena, napokon su je, nakon pola sata, skinuli. Gledajući u nju vijećali su što će s njom napraviti. Iako su je htjeli zapaliti, nije išlo, kao ni podizanje hrvatske zastave. Shvatili su da na jarbolu više nije bilo sajle.
- U ruksaku smo imali jednu veliku zastavu od 25 metara, a znali smo koliko je važno izvjesiti hrvatski stijeg na tvrđavu i svijetu pokazati da je Knin konačno opet naš. Zato nismo gubili vrijeme popravljajući jarbol, nego smo zastavu raširili preko zidina – opisuje Hadžić povijesni trenutak.
Oni su prvi podigli hrvatsku trobojnicu u kninu
Mario Bilać (naslonjen na jarbol s puškom), Edvard Baltić (s prekriženim rukama), Ivica Novoselec (pokraj Baltića) i Jasmin Hadžić (sa zastavom Puma)
Prvi došli, prvi otišli
Tek su kasnije došle druge dvije zastave. I dok su ih ostali podizali i slikali se na kninskoj tvrđavi, hrabri junaci Puma već su daleko odmakli od Knina, na granicu s BiH. U nove borbe i nove akcije za oslobađanje domovine.
Svjedočanstva branitelja, tijek Oluje, karte i pravci napada
Drugo, prošireno izdanje knjige ‘Moja Oluja’ na kioscima možete potražiti već od subote, 30. srpnja, po cijeni od 49,90 kuna.