Studija je pokazala da će se beba puno prije smiriti ako ju primite u naručje i nosite je, umjesto da je samo pridržavate u kolijevci ili sjedite s bebom u stolici
Svi razlozi za nošenje bebe u naručju: Tako se najbrže smire
Roditelji, nosite svoje bebe i to dok stojite. Studija objavljena u časopisu Journal of Current Biology prvi put je pokazala da je smirujući efekt koji na bebu ima kada ga roditelj drži u naručju koordinirani skup raznih tjelesnih funkcija te da se radi o urođenoj interakciji roditelja i novorođenčadi u sisavaca.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Koristeći EKG za praćenje otkucaja srca dvanaest zdravih ljudskih beba, zajedno s njihovim ponašanjem i vokalizacijom, pratili su bebe i majke tijekom različitih radnji. Prvo je majka držala bebu rukom dok je bila u kolijevci, a onda je majka hodala s bebom u naručju, piše Neurochild Community.
Otkriveno je da se djetetovo bilo usporava kada ga majka nosi, a to nije moglo biti objašnjeno nikakvim srčanim procesima za koje znamo, što sugerira da nošenje izaziva trajno smanjenje otkucaja srca u skladu s brzim promjenama ponašanja kod dojenčadi putem novog mehanizma.
Nadalje, istraživači su otkrili da se isti efekt ponavlja i kod okota miševa, iako se metoda na koji mišica nosi podmladak razlikuje od ljudske. To povlači paralele između stanja smirenosti izazvanog nošenjem kod ljudskih beba i ostalih sisavaca, poput mačaka ili vjeverica.
Smirujući efekti izazvani nošenjem smatraju se evolucijskom mjerom za povećanje vjerojatnosti preživljavanja dojenčeta u hitnim slučajevima bijega majke i djeteta, i tako u konačnici djeluju na jačanju odnosa majke i djeteta. Ovo ponašanje primjećuje se i u odnosima njegovatelja i dojenčeta, a sve u svrhu većih šansi za preživljavanje dojenčadi.
Studija je otkrila da su učinci nošenja na parasimpatički živčani sustav novorođenčeta bili značajni.
Uzimanje u obzir fiziološkog odgovora dojenčeta pri nošenju može dovesti do većeg strpljenja roditelja i njegovatelja te smanjene frustracije.