'Dance Me To The End Of Love' je nastala nakon što sam saznao da su u logorima smrti gudački kvarteti bili primorani svirati pokraj krematorija dok se odigravao horor, rekao je Cohen
Svi ga slave kao himnu ljubavi, a hit govori o strašnoj patnji
Kanadski kantautor i književnik Leonard Cohen preminuo je prošle godine, ostavivši za sobom pregršt hitova. Jednu od njegovih najpoznatijih pjesama 'Dance Me To The End of Love' mnogi smatraju svojevrsnom himnom ljubavi, a zapravo je inspirirana jednim od najvećih užasa u povijesti.
Cohen je odrastao u Montrealu, u uglednoj židovskoj obitelji. Kako je dosta članova obitelji pripadalo židovskom svećenstvu, Leonarda je oduvijek, uz glazbu i književnost, zanimala religija.
Glazbenik je cijelog života bio religiozan. Koncert u Izraelu, 2009. godine, započeo je molitvama i blagoslovima koje je izgovorio na hebrejskom jeziku. Zato nije ni čudo što je jedna od njegovih najljepših pjesma inspirirana stradanjem Židova. Tako pjesma, koja je konstruirana kao ljubavna, zapravo govori o smrti i stradanju, a glazbenik je u jednom intervjuu otkrio kako i zašto je nastala.
- Interesantno je kako podrijetlo svake pjesme vodi do zrnca, do sjemena koje vam netko da ili koje vam svijet da i to je ono što proces pisanja pjesme čini mističnim. Međutim, ta pjesma nastala je nakon što sam saznao da su u logorima smrti gudački kvarteti bili primorani svirati pokraj krematorija. Svirali su dok se odigravao horor, a sudbina tih ljudi bio je taj isti horor. Svirali su klasičnu glazbuu dok su njihovi sunarodnjaci zatvorenici ubijani i spaljivani. Taj stih 'Pleši sa mnom do tvoje ljepote, uz goruću violinu' ('Dance me to your beauty with a burning violin') govori o ljepoti postojanja i o kraju istog - rekao je.
Pjesma je prvi put objavljena 1984. godine na albumu 'Various Positions'. U sjećanje na sve stradale, brojni židovski glazbeni sastavi danas sviraju ovu pjesmu.