U jeku nametnutog rata i velikosrpske Miloševićeve agresije, hrvatski su branitelji za slobodu i samostalnost RH dali nemjerljiv doprinos i požrtvovnost, kazao je Plenković na početu sjednice
Na zemljovid smo stavljali zastavice kad su nas priznali
Svečana sjednica Sabora povodom 25. obljetnice dana Međunarodnog priznanja Republike Hrvatske koji se obilježava 15. siječnja, započela je u ponedjeljak himnom. Na sjednicu su stigli premijer Andrej Plenković, predsjednica Kolinda Grabar- Kitarović, svi ministri, bivši zastupnici, predstavnici vjerskih zajednica, sudbene vlasti, generalskog zbora, akademske zajednice... Na poziv premijera Plenkovića na svečanu sjednicu stigao je i predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk. Minutom šutnje odali su počast poginulim braniteljima, a zatim je potpredsjednik Sabora Gordan Jandroković (HDZ) pozdravio sve prisutne. Umjesto Kitarović, pozdravio je predsjednicu Kolindu Grabar- Kitarević.
- Pozdravljam predsjednicu, gospođu Kolindu Grabar- Kitarević- rekao je Jandroković, a to je ponovio i još nekoliko puta tijekom sjednice pozivajući je za govornicu da održi svoj govor iz čega se da zaključiti da se ne radi o lapsusu.
Plenković: U danima stradanja i razaranja ključno je bilo jedinstvo hrvatskog naroda
Premijer Andrej Plenković pozdravio je sve uzvanike u ime Vlade Republike Hrvatske te poručio kako se danas, 25 godina poslije prisjećamo dana kada smo se u teškim uvjetima izborili za samostalnost i kako smo za to podnijeli veliku žrtvu.
- 15. siječnja 1992. Republiku Hrvatsku međunarodno je priznalo 12 država članica tadašnje Europske zajednice. Uslijedilo je to nakon održavanja prvih višestranačkih izbora, donošenja Ustava Republike Hrvatske, izražene volje hrvatskog naroda očitovane na referendumu - podsjetio je Plenković dodavši kako je pri tom ključnu ulogu imao Hrvatski sabor.
- U jeku nametnutog rata i velikosrpske Miloševićeve agresije, hrvatski su branitelji za slobodu i samostalnost Republike Hrvatske dali nemjerljiv doprinos i požrtvovnost. U toj bitci izgubljeni su nevini životi, naši ljudi protjerani su iz svojih domova, razarana su sela i gradovi i uništeni važni objekti. U tim danima stradanja i razaranja ključno je bilo jedinstvo hrvatskog naroda - rekao je poručivši kako su zanos i žrtva branitelja, jedinstvo hrvatskog naroda zajedno s vizionarskom i državničkom politikom prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana bile točke preokreta koje su omogućile priznanje unatoč nenaklonjenom stajalištu znatnog djela međunarodne zajednice u tim godinama.
'Naša zastava od tada se vijori diljem svijeta'
- Značajan doprinos tome dala je i nastajuća hrvatska diplomacija izvršne vlasti i parlamentarna koja je u kratkom vremenu i u iznimno teškim okolnostima Međunarodnu zajednicu uspjela uvjeriti u opravdanost osamostaljenja. Glavni argument tada bila je istina- poručio je Plenković.
- Međunarodno priznanje bila je potvrda da je težnja hrvatskog naroda za slobodom i neovisnošću legitimna i opravdana i da bivša država pripada prošlosti. Od toga dana više nitko nije mogao zaustaviti hrvatsku budućnost kao subjekta međunarodnoga prava. Naša zastava od tada se vijori diljem svijeta. Koristim ovu prigodu da izrazim zahvalnost svima koji su dali doprinos na postignućima Hrvatske posljednjih 25 godina. Prije svega prvom predsjedniku Franji Tuđmanu čije je liderstvo utkano u temelj današnje Hrvatske, svim hrvatskim braniteljima kao i značajnom doprinosu svih hrvatskih građana. Posebnu zahvalnost želim iskazati Sv. Stolici, Njemačkoj, Austriji, Italiji i njihovim državnicima te svim drugim država koje su prije 25 godina dale svoj doprinos međunarodnom priznanju Hrvatske - rekao je premijer
Nakon premijera, prisutnima se obratio i predsjednik Hrvatskog sabora Božo Petrov te zahvalio državama koje su od početka stajale uz Hrvatsku.
Petrov: '90-e su nam podsjetnik kako ništa nije nemoguće
- Danas obilježavamo povijesni trenutak kojim je hrvatskom narodu politički priznato pravo za izgradnju vlastite budućnosti. Ne zaboravimo da je međunarodno priznanje Hrvatska stekla ta vrijeme Domovinskog rata, a na granice smo došli tek šest godina kasnije. Žrtve Vukovara, Škabrnje, Petrinje i drugih hrvatskih mjesta neka nam uvijek budu u sjećanju. Iznimno je bitna uloga prvog predsjednika Franje Tuđmana koji je državničkom mudrošću vodio Hrvatsku. Danas tako stečenu slobodu i priznanje moramo dostojno iskoristiti. Naša domovina zaslužuje i može biti i u europskom i u svjetskom vrhu, bilo u području znanosti, razvoja novih tehnologija, bilo u sportu, obrazovanju. Možda je cilj znatno bržeg gospodarskog rasta još daleko od ostvarenja, no '90-e su nam podsjetnik kako ništa nije nemoguće kad se zajedno založimo za zajednički cilj - rekao je Petrov te poručio kako će se kao predsjednik Hrvatskog sabora truditi da djeca u budućnosti imaju bolje uvjete u Hrvatskoj kako ne bi morala iseljavati van.
- Trudit ću se da naša djeca budu ponosna na nas kao što smo mi danas ponosni na stvoritelje Hrvatske da kada se okrenu za 25 godina i vide gospodarski razvijeniju Hrvatsku iz koje neće odlaziti jer će imati u svojoj državi uvjete za sretan i dostojanstven život. Dajmo sve od sebe da zaslužimo jednaku zahvalnost. Živjela Hrvatska - poručio je Petrov.
Tusk govorio na hrvatskom: Imate svako pravo biti ponosni
Nekoliko riječi uputio je i predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk i to na hrvatskom jeziku. Prvo je ispričao kako je prošlo ljeto boravio u Hrvatskoj te da ga je iskreno dirnula predanost očuvanju povijesnih tragova. Poručio je kako zna koliko Hrvatskoj znači neovisnost za koju smo platili visoku cijenu.
- Nitko hrvatsku povijest ne može razumjeti bolje od Poljaka kao što poljsku povijest ne može nitko bolje razumjeti od Hrvata. Nije slučajno da vaša domoljubna pjesma iz pera Ljudevita Gaja počinje istim riječima kao i poljska himna. Znam koliko vam znači vaša neovisnost. Za nju ste platili visoku cijenu. Niste nas iznevjerili, dobro ste iskoristili tih 25 godina. Noseći teret okrutnosti rata uspjeli ste svoj narod zaštiti od mržnje i započeli ste veliku zadaću izgradnje moderne europske države. Europa cijeni vašu političku zrelost, strpljenje i dosljednost. Vi ste znak nade u promjeni teške sudbine. Duboko vjerujem da ćete uspjeti biti ujedinjeni u svojoj zemlji i ujedinjeni u Europi. Imate svako pravo biti ponosni na ovih 25 godina. I Europa je ponosna na vas i na vaša postignuća. Kao vaš prijatelj htio bih podsjetiti na riječi vaše himne: "Lijepa naša domovino, oj junačka zemljo mila, stare slave, djedovino, da bi vazda sretna bila" - rekao je Donald Tusk, a sabornicom se prolomio glasan pljesak.
Kitarović: Pokazali smo da je hrvatski narod pobjednički narod
Predsjednica Kolinda Grabar- Kitarović poručila je kako je 15. siječnja jedan od najvažnijih datuma u našem kalendaru.
- U kalendaru naše povjesnice prepunog važnih događaja, 15. siječanj jedan je od najvažnijih, a da je tome tako svjedočili smo i ovim govorom našeg velikog prijatelja Donada Tuska. Ni najveći hrvatski domoljub ga ne bi mogao ovako napisati kao što je to on izgovorio. Hvala vama gospodine Tusk, hvala svima u Europskom vijeću i svim prijateljima diljem svijeta koji nas i dalje podupiru i nakon ulaska u EU i NATO - rekla je predsjednica.
Poručila je kako je 15. siječnja hrvatski narod konačno i neopozivo postao ono što je i civilizacijski i kulturno uvijek bio- narod dostojan samostalne i neovisne države. Posebne riječi zahvale uputila je prvom predsjedniku Franji Tuđmanu koji je politikom pomirbe uspješno izgradio nacionalno jedinstvo te tadašnjoj Vladi nacionalnog jedinstva.
- Stvaranje samostalne države za hrvatski je narod bilo pitanje ispunjenja legitimnog povijesnog prava. Hrvatska je bila napadnuta iznutra i izvana s ciljem da se na njezinom raskomadanom tijelu stvori velika Srbija, ali hrvatski narod zajedno sa domoljubima svih nacionalnih manjina je iskazao svoju neopozivu povijesnu volju. Doktor Franjo Tuđman stvorio je svoju državu, jedinstveno stao u njezinu obranu pobijedivši u časnom i obrambenom Domovinskom ratu. Pokazali smo da je hrvatski narod pobjednički narod, a hrvatska vojska pobjednička vojska. Vođeni domoljubnim zajedništvom ostvarili smo sve svoje strateške ciljeve stoga s punim optimizmom imamo razloga vjerovati u snagu svoje države. Bilo je to vrijeme kada nismo u svijetu imali mnogo prijatelja. Hrvatska danas na svim razinama svojih međunarodnih odnosa promiče univerzalne ljudske vrednote egzistencije i međunarodne koegzistencije. Nek nam živi vječna i jedina domovina Hrvatska - poručila je Grabar- Kitarović.
Istaknula je kako se s posebnim ponosom sjeća trenutka stavljanja zastavica zemalja koje su nas priznale.
- S posebnim ponosom sjećam se svakog trenutka kad bismo na jednom zemljovidu u Visokoj ulici utaknuli plavu, crvenu, žutu ili zelenu zastavicu kako bismo označili države koje su nas priznale, one koje su uspostavile s nama diplomatske odnose i one s kojima trebamo još raditi - sjetno se prisjetila predsjednica.
Sjednica je završila pjesmom "Moja domovina" zbora HRT- a.
Bernardić: Pozivam vladajuće i odgovorne da zajedno definiramo razvojne prioritete
Nakon svečane sjednice, predsjednik SDP- a Davor Bernardić poručio je kako je ponosan na Međunarodno priznanje Republike Hrvatske.
- Sjećamo se s tugom svih žrtava i poginulih hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu. Dužno smo i njih se prisjetiti na ovaj dan. Ali Hrvatska je danas mogla biti uspješnija zemlja da nije bilo pretvorbe i privatizacije te da se u društvu više razgovaralo, da je postojao dijalog u društvu ključnih razvojnih izazova. 25 godina nakon hrvatske nezavisnosti, mi i danas razgovaramo kao vlast i opozicija. To je nešto što definitivno nije dobro i zato pozivam vladajuće i odgovorne da zajedno definiramo razvojne prioritete naše zemlje i ponudimo viziju 21. stoljeća naše domovine. Viziju do 2050 godine jer nakon Europske unije i NATO-a, kao što je to nedavno rekao Čačić, Hrvatska nema niti jedan drugi strateški cilj. Prema tome, sa ulaskom u NATO i EU kao da su završili naši strateški ciljevi , a to ne smije biti tako. Hrvatska mora postati moderna, demokratska, razvijena europska država i dužni smo u Hrvatskoj graditi dobro društvo u kojem će svaki pojedinac moći živjeti dobro i ostvarivati sve svoje kreativne ideje. Zato pozivam one odgovorne da sjednemo i prvo da vidimo kako osigurati hrvatsku energetsku neovisnost, a to se posebno tiče INA- e i HEP- a- poručio je Bernardić.
Na pitanje novinara jesu li mu predsjednik Sabora Božo Petrov i premijer Andrej Plenković odgovorili na pismo i poziv na sastanak, Bernardić kaže kako nažalost nisu.
'Milanović će najvjerojatnije napustiti parlament'
Na pitanje kako komentira nedolazak bivšeg šefa stranke u Sabor ni na današnju svečanu sjednicu, Bernardić kaže kako je to njegova odluka.
- To je njegova odluka da ne sudjeluje aktivno u političkom životu. Očekujemo u narednim tjednima, a očekujemo i u SDP- u i o tome smo razgovarali, da će gospodin Milanović najvjerojatnije napustiti parlament- rekao je.
Komentirao je i nadolazeće lokalne izbore. Na pitanje hoće li biti kandidat za zagrebačkog gradonačelnika, Bernardić kaže kako ta odluka još nije donesena.
- O tome odluku nismo donijeli , to će donijeti zagrebačka organizacija, ali kad to bude, vi ćete to prvi saznati. A neslužbene najave iz današnjeg tiska ne mogu komentirati niti želim- rekao je.
Na pitanja da li SDP traži potporu HNS- a, Bernardić kaže kako razgovaraju sa svim koalicijskim partnerima.
- Mi kao odgovorni ljudi, SDP razgovara sa svim našim koalicijskim partnerima pa i sa HNS- om i nastavit ćemo razgovarati- rekao je.
'Privatizaciju HEP- a ne želimo dopustiti jer je riječ o našoj zlatnoj koki'
Na pitanje je li SDP tražio od HNS- a da odustanu od Anke Mrak- Taritaš kao kandidatkinje za gradonačelnicu Zagreba, ponovio je kako neslužbene navode neće komentirati.
- Tema nisu bila lokalni izbori, ali će biti ovih dana. Ono što sam zadnje razgovarao s Vrdoljakom bilo je oko INA- e i u srijedu najavljujem da ćemo kao SDP organizirati jedan stručni sastanak. Privatizaciju HEP- a ne želimo dopustiti jer je riječ o našoj zlatnoj koki i jer je struja kao voda, s njom ne privatizirate i ne trgujete. Prema tome, u srijedu ćemo imati sastanak sa stručnom javnošću da koja su moguća rješenja za hrvatsku energetsku neovisnost i zašto je privatizacija HEP- a loše rješenje. Pozivam i Vladu i vladajuće da se u srijedu odazovu našem stručnom simpoziju. To je u interesu budućnosti naše zemlje- rekao je Bernardić.
Na pitanje traže li iz vrha stranke da se upravo on kandidira za gradonačelnika, kaže kako je to danas čuo pa oet ponovio kako neslužbene navode iz medija neće komentirati. Na podpitanje ima li ambicije biti zagrebački gradonačelnik, kroz smješak je rekao kako je sve odgovorio.
- Moja ambicija je da izgradimo hrvatsku državu i društvo koje će omogućavati ljudima šansu da budu bolji i kreativniji, ostanak mladih u Hrvatskoj, da naši ljudi ne odlaze, da javna uprava bude učinkovitija i da radnici i radnice budu zaštićeni. A s druge strane da ulažemo dovoljno novca u obrazovanje i znanost kako bi postali moderna europska zemlja- poručio je.