Osam predstavnika EU zemalja dobilo je zabranu ulaska u Rusiju, a EU je kao odgovor Moskvi stavila stroge sankcije koje uključuju zabranu izdavanja viza ruskim dužnosnicima zbog tretmana Navaljnog
Sve preko Kurza: Biden i Putin sastat će se u Beču u lipnju
Internacionalni odnosi su kao nemirno more, a vjetar puše sa svih strana jače nego ikada. Tada je u mraku prijeko potreban svjetionik koji bi brodovima omogućio navigaciju, spasio ih od nasukavanja, ali i omogućio im siguran ulazak u luku.
U to tijelo stavio se austrijski kancelar koji ne prestaje igrati bitnu ulogu u međunarodnim vodama.
Sastanak u Beču
To je logično jer je Sebastian Kurz svoju karijeru započeo kao ministar vanjskih poslova.
Osam predstavnika EU zemalja dobilo je zabranu ulaska u Rusiju, a EU je kao odgovor Moskvi stavila stroge sankcije koje uključuju zabranu izdavanja viza ruskim dužnosnicima zbog tretmana Alekseja Navaljnog.
Na listi izopćenih od strane Rusije su predsjednik EU parlamenta David Sassoli i predsjednica EU komisije za vrijednosti i transparentnost Vera Jourova.
Sebastian Kurz pokušao je u svoje ime pridobiti Vladimira Putina putem telefonskog razgovora.
U telefonskom razgovoru austrijski kancelar ponudio je Beč kao mjesto mogućeg sastanka između predsjednika SAD-a i Rusije. Razgovarano je i o cjepivu Sputnik, Bjelorusiji, Ukrajini i zatvorenom oporbenom čelniku Alekseju Navaljnom.
Sastanak između Bidena i Putina trebao bi se održati u Beču sredinom lipnja. Održao bi se u sklopu prvog Bidenovog predsjedničkog posjeta Europi. Nazočiti će na summitu Grupe sedam u Cornwallu u Engleskoj koja je zakazana za 11.-13. Lipnja.
Nakon toga slijedi posjet Bruxellesu, gdje će održati sastanke s vodstvom Europske unije i prisustvovati summitu čelnika Sjevernoatlantskog saveza 14. lipnja.
- Kancelar je predložio da se Beč treba smatrati mjestom za mogući sastanak rusko-američkog vrha ukoliko se postigne dogovor o njegovoj provedbi. Kurze također zahvalio za poziv na Međunarodni ekonomski forum u Sankt Peterburgu u lipnju i potvrdio sudjelovanje putem videa. Razgovaralo i o austrijskoj kupnji jednog milijuna doza cjepiva Sputnik V ukoliko ga odobri Europska agencija za lijekove (EMA) – navodi Putinov ured.
Nakon pandemije, gospodarska suradnja i turistička razmjena trebali bi se ponovno intenzivirati, Savezni kancelar je objasnio važnu pozadinu telefonskog poziva. Navodi kako je obujam trgovine s Rusijom iznosio je oko 5 milijardi eura prije pandemije 2019. godine, a ruski turisti u Austriji ostvarili su oko 1,2 milijuna noćenja.
Iz Moskve se također navodi kako se Putin pozvao na potrebu da Kijev u potpunosti i bezuvjetno provodi sporazume iz Minska. Obzirom na situaciju u Bjelorusiji, ruska je strana istakla nedopustivost vanjskog uplitanja u unutarnja pitanja njihove države.
To se odnosi i na "pitanje Alekseja Navaljnog", navodi Moskva.
Iz povjerljivih izvora unutar austrijskog Ministarstva vanjskih poslova doznajemo kako su sve diplomatske snage upregnute u to da se sastanak između Amerike i Rusije realizira na povijesnom tlu, gradu koji je nakon 2. svjetskog rata bio podijeljen na Sovjetske i Savezničke sile.