Obavijesti

News

Komentari 90

"Super doktori": Na Rebru su istovremeno presadili dva srca

"Super doktori": Na Rebru su istovremeno presadili dva srca
1

Pothvat vrijedan divljenja izveli su u zagrebačkoj bolnici. Presadili su istodobno srca dvama pacijentima, a u sljedeća dva dana još jedno te ugradili mehaničko

Kasni večernji sati, 18. svibnja. Iz Eurotransplanta dolazi informacija da su dva srca u Europi spremna za hitnu transplantaciju. Koordinatori s KBC-a Rebro rade svoj posao, a hitno se okupljaju dva kirurška transplantacijska tima. Liječnici i medicinsko osoblje dolaze u bolnicu iz kreveta.

Nekoliko sati kasnije događa se nešto prvi put viđeno u našoj povijesti, nešto što može obaviti svega nekoliko najboljih transplantacijskih centara u svijetu - u dvije operacijske sale odvijaju se istodobno dvije transplantacije srca. Zahvat na muškarcu (49) vodio je šef transplantacijskog tima na Klinici za kardiokirurgiju KBC-a Zagreb, doc. dr. Hrvoje Gašparović, a zahvat na pacijentici (55) u drugoj sali radio je dr. Ante Lekić.

Uvijek prije zahvata osjećam uzbuđenje, ali ono se nauči kontrolirati. Jednom kad zahvat počne, fokus na operaciju trenutno isključi sve oko nas

Samo dan kasnije jednom su pacijentu ugradili umjetno srce, a dan nakon toga transplantirali još jedno srce. U tri dana na Rebru su tako presađena tri srca i ugrađeno jedno mehaničko. Rezultat kojim bi se ponosio bilo tko u svijetu.

- U trenucima simultane transplantacije na dva pacijenta četiri su kardiokirurška tima radila aktivno, dva na KBC-u Rebro i dva u zemljama EU gdje su se pojavili donori. Specifičnost transplantacije srca je da je vrijeme presađivanja vrlo limitirano i kraće je nego kod ostalih organa. Riječ je o samo 4-5 sati. Cijelo vrijeme smo telefonski bili na vezi s inozemnim liječnicima, a inače je pravilo da oni počinju s eksplantacijom tek kad smo mi spremni i kad je pacijent spreman. Srcu na kojem sam ja radio trebala su četiri sata da dođe do Zagreba. Imali smo vrlo malo vremena i nije bilo prostora niti za najmanju pogrešku - priča doc. dr. Gašparović, koji je s operacijom počeo u 3.30 i završio nakon sedam sati. Dodatna komplikacija bila je što je pacijent već, u drugoj bolnici, imao neuspješan zahvat na srčanom zalisku.

Zbog ovog posla se, kaže dr. Gašparović, baš kao i svi ostali članovi njegova tima, odrekao nekih dijelova privatnog života. Nije to, priznaje, lako ni ugodno, ali kompromisa nema.

- Naši bolesnici to očekuju, a svakako i zaslužuju - kaže dr. Gašparović priznajući da kirurzi uvijek pokušavaju zadržati profesionalni odmak od emocija, ali kad im je u rukama nečiji život, a s druge strane vrata obitelj koja sa strepnjom očekuje ishod, to nije jednostavno.

- Uvijek prije zahvata osjećam uzbuđenje, ali ono se nauči kontrolirati. Jednom kad zahvat počne, fokus na operaciju trenutno isključi sve oko nas - priča dr. Gašparović.

Manji kirurški centri, pojašnjava, bili bi prisiljeni odustati od jednog srca jer logistički i organizacijski ne bi mogli izvesti dva zahvata istodobno. No toga dana transplantacija dr. Lekića počela je samo pola sata prije. Također je bila komplicirana jer je u pitanju bila pacijentica koja je do zahvata bila na mehaničkom srcu. Oba pacijenta se nakon operacije dobro osjećaju. Koordinatorica za transplantaciju KBC-a Zagreb, dr. Jasna Stoić Brezak, kaže da procedura počinje tako da im se javi dežurni koordinator iz Eurotransplanta.

Tad se iščitavaju podaci o kvaliteti srca te odlučuju hoće li ga prihvatiti. Javljaju Ministarstvu zdravlja i dižu se na noge svi - transplantacijski timovi, ljudi koji rade na tipizaciji tkiva, patolozi, radiolozi, laboratorij, vozni park, pa čak i djelatnici na telefonskoj centrali. Ni za koga u tom trenu ne postoji odmor ili blagdan.

Dosad presađeno 250 srca na Rebru

Doc. dr. Hrvoje Gašparović (desno) šef je transplantacijskog tima u kojem je i dr. Ante Lekić (lijevo). Godišnje se na Rebru presadi 21-24 srca, a od prve transplantacije, 1988., presađeno ih je oko 250. U svijetu je godišnje između 4000 i 5000 takvih operacija.

Poziv znači život

Stiže poziv dežurnog koordinatora Eurotransplanta. Na Rebru prihvaćaju oba srca i kreće eksplantacija.

Priprema srca i hitna pošiljka

Srce se priprema tako da se na aortu stavi stezaljka koja zaustavlja cirkulaciju i tad počinje teći vrijeme u kojem srce mora biti presađeno.

Vrijeme je ključno - ne smije biti nikakvih zastoja

Oba se srca kombijem pod sirenama prevoze do aviona, prolaze i carinu. Vrijeme je ključno i ne smije biti zastoja jer od trenutka vađenja do presađivanja srca može proći samo četiri-pet sati.

Srca pod sirenama stižu do bolnice

U Zagrebu organe na aerodromu dočekuje kombi koji pod sirenama i policijskom pratnjom vozi srca na Rebro, gdje su transplantacijski timovi već spremni.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 90
FOTO Teška nesreća u Šibeniku: 'Auto se zabio u zid i prevrnuo'
NA TERENU I VATROGASCI

FOTO Teška nesreća u Šibeniku: 'Auto se zabio u zid i prevrnuo'

U nesreći je, kako su nam potvrdili iz JVP Šibenik, sudjelovao jedan automobil. Za sada nema službenih informacija o ozlijeđenim ili stradalim osobama
Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena
ZAGREBAČKI VIZIONAR

Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena

Spisateljica i arhitektica Ena Katarina Haler za Express je pisala feljton povodom 130. godišnjice rođenja arhitekta Drage Iblera, Zagrepčanina koji će uz taj grad ostati vezan tijekom cijelog profesionalnog života
Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'
HMPV NIJE NOVA KORONA

Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'

Kina bilježi porast oboljelih zbog HMPV virusa. Epidemiolozi kažu da on nije nov, dugo je među nama pa onda postoji iimunitet, koji na koronu nismo uopće imali. Cjepiva nema pa je rizik za malu djecu i starije veći