Na današnji dan 1937. nad Tihim oceanom netragom je nestala Amelia Earhart. Njezin nestanak izazvao je veliku senzaciju u javnosti a razvile su se razne teorije...
Sudbina neustrašive pilotkinje jedna je od najvećih misterija...
Američka pionirka avijacije i borac za prava žena Amelia Earhart počela je letjeti s 23 godine i vrlo brzo rušiti rekorde.
Ona je bila prva žena koja je sa svojim avionom postigla rekordnu visinu od 4,267 metara i postala prva žena koja je preletjela Atlantski ocean. To je napravila samo godinu dana nakon slavnog Charlesa Lindbergha.
Postala je slavna, dobila visoko odlikovanje od američkog Kongresa i francusku Legiju časti, a postala je i prijateljica američke Prve dame Eleanor Roosevelt. Također, ona je prva žena koja je preletjela čitave Sjedinjene Američke Države, od jedne do druge obale.
'Moram to pokušati!'
Nešto prije svog 40 rođendana, krenula je u avanturu koju nitko do tada nije uspio niti probao. Najveći pothvat u životu namjeravala je napraviti oblijetanjem čitavog svijeta.
- Znam da je ovo opasan pothvat, ali moram pokušati! Ako uspijem, bit će to veliki uspjeh za sve žene, a ako ne uspijem, bit će to veliki poticaj da druge žene nastave gdje sam ja stala! - napisala je svom mužu Georgeu Palmeru Putnamu.
Sa svojim navigatorom Fredom Nolanom startala je 21. svibnja 1937. iz Miamija. Planirala je preletjeti Atlantski ocean, Afriku, Indiju, Jugoistočnu Aziju i doći do Tihog oceana. I krenula je vrlo uspješno. Preostalo joj je još preletjeti samo 11.000 kilometara do cilja, a 35.000 je već prošla.
No, 2. srpnja njen je avion nestao nad Tihim oceanom. Letjela je u dvomotornom Lockheedu Electra 10E, kojeg je financirao njen suprug.
Avion je zadnji put viđen pri polijetanju s Papue Nove Gvineje. Amelia je komunicirala pomoću radija s kontrolama leta. Posljednje javljanje bilo joj je u blizini otoka Howland, u 8 sati i 43 minute ujutro.
Oteli je vanzemaljci?
Nije prijavila nikakve probleme, nego je najavila skori dolazak do mjesta slijetanja. Nakon toga više se od nje nije čulo nikakvo razgovijetno javljanje. Neki radio operateri izvijestili su o nerazumljivim i slabim signalima za koje se ne zna jesu li potjecali od Amelije. Što se točno dogodilo, je li avion ostao bez goriva ili se pokvario motor, je li pokušala sletjeti...?
Njezin nestanak izazvao je veliku senzaciju u javnosti. Potrage za avionom nisu dale uspjeha iako je u potrazi sudjelovalo 9 brodova i 66 aviona. Njeno tijelo, tijelo Freda Nolana i ostaci njihovog aviona nikada nisu pronađeni.
Amelia Earhart je proglašena "nestalom, vjerojatno mrtvom", a godinu dana kasnije je u njenu čast na otoku Howland izgrađen svjetionik.
Razvile su se razne teorije, od toga da se jednostavno srušila u ocean i potonula, do toga da su je oteli vanzemaljci. Teorija o vanzemaljcima čak je iskorištena u filmu "Bliski susreti treće vrste", gdje je Amelia prikazana na vanzemaljskom brodu, kao i u jednoj epizodi "Zvjezdanih staza: Voyager".Također postoji teorija da je ona zapravo bila u špijunskoj misiji i da je uhvaćena, da su je zarobili Japanci, pa da je nastavila život na Južnom Pacifiku s nekim ribarom...
Po njenoj je priči snimljen film u kojem Ameliu Earhart glumi oskarovka Hilary Swank
Simbol ženske emancipacije
Kad je krenula na tečaj letenja 1921. godine odlučila je u potpunosti promijeniti stil odijevanja. Ošišala se, počela oblačiti kožne jakne i hlače te nositi duge ravne čizme i šal oko vrata. Tako se odlučila odijevati samo iz praktičnih razloga ali taj njezin stil je odmah postao simbol ženske emancipacije. Godinama kasnije ona je inspiracija mnogim slavnim dizajnerima poput Giorgija Armanija.