Trenutno se u SAD-u oko 3,3 posto srednjoškolaca izjašnjava kao transrodno, a dodatnih 2,2 posto nije sigurno kojeg je spola. Transrodni tinejdžeri doživljavaju više vršnjačkog nasilja od svojih vršnjaka
Strah u LGBTQ+ zajednici zbog Trumpove pobjede: 'Razmišljam o odlasku iz SAD-a zbog njega'
Transrodna zajednica mladih u SAD-u sve je više zabrinuta za svoju sigurnost zbog pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima. Telefonske linije za podršku pripadnicima LGBTQ+ zajednice su prepune poziva mladih transseksualaca koji se pitaju kako će im sada izgledati budućnost piše AP News.
Trump je tijekom predizborne kampanje obećao ukinuti zaštitu transrodnim osobama i rekao je kako će zaustaviti woke ludilo. Njegova vlast će vrlo vjerojatno isključiti transrodne osobe iz tzv. IX zakona. IX. je izglasan 1972. i u početku je služio kao Zakon o ravnopravnosti spolova, no Bidenova administracija je ove godine proširila zakon i na transseksualne osobe.
- Nijedna osoba u Sjedinjenim Američkim Državama ne smije, na temelju spola, biti isključena iz sudjelovanja u bilo kojem obrazovnom programu ili aktivnosti koja prima saveznu financijsku pomoć - stoji u zakonu.
Što se tiče transseksualaca, taj zakon se odnosi na zamjenice s kojima ih profesori moraju oslovljavati i na korištenje WC-a i svlačionica u školama.
Tijekom predizborne kampanje, oba kandidata su posvetili dosta pažnje transseksualcima i LGBTQ+ zajednici.
- Tražit ću od Kongresa da usvoji prijedlog zakona koji kaže da postoje samo dva spola i da zabrani hormonalne i kirurške intervencije za mlade u svih 50 država - rekao je svojevremeno Trump. S druge strane, Kamala Harris je rekla da će omogućiti operaciju i liječničku skrb ljudima koji žele promijeniti spol, uključujući i zatvorenike u američkim zatvorima.
- Title IX protections će biti naš glavni prioritet. To je simbol svih problema kulturnog rata koji su se stvorili u proteklih nekoliko godina oko rodnog identiteta - rekla je Candice Jackson, odvjetnica koja je vodila Ured za građanska prava Ministarstva obrazovanja u prvoj Trumpovoj administraciji.
Pobjeda Trumpa je stvorila nervozu kod seksualnih manjina u SAD-u. Anonimni šesnaestogodišnjak iz Alabame koji se identificira kao binarna osoba i koristi zamjenice 'on' i 'oni', zabrinut je zbog republikanskih reklama na televiziji.
- Uznemirila me je reklama koja se emitirala 15 tisuća puta i u kojoj Trump govori: Kamala je za njih/njih. Predsjednik Trump je za vas. To mi zvuči kao da su transrodne i nebinarne osobe prijetnja društvu - rekao je tinejdžer koji je tjedan prije izbora nazvao Rainbow Youth Project, grupu koja pruža podršku LGBTQ+ ljudima.
Grupa za podršku je primila 5500 poziva u zadnjih deset dana. Za usporedbu, prosječna mjesečna količina poziva koju je grupa dobivala prije predsjedničke utrke, iznosila je 3700 poziva.
Cijelu krizu oko pobjede Donalda Trumpa, komentirala je tinejdžerova majka Carolyn Fisher.
- On se već neko vrijeme bori sa suicidalnim mislima. Nisam znala da je tako loše i da politika tako jako utječe na njega - rekla je Fisher. Majka je još dodala kako se njezin sin oporavlja nakon razgovora sa savjetnikom, ali da maltretiranje u školi ne prestaje.
- Republikanski oglasi koji napadaju političke protivnike oko LGBTQ+ pitanja, emitirani su više od 290 000 puta na televiziji od ožujka 2023. - rekli su iz analitičke firme AdImpact.
Izgleda da su reklame i kampanja urodili plodom jer je veliki dio birača koji je glasao za Trumpa, rekao kako im je dosta rodnih ideologija i da država previše vremena i resursa troši na seksualne manjine.
Američka novinska agencija Associated Press napravila je istraživanje koje je otkrilo da 55 posto Trumpovih birača misli da je podrška pravima transrodnih osoba otišla predaleko. Glasači Kamale Harris, njih 36 posto misli da država može učiniti više za LGBTQ+ zajednicu.
Ista anketa je pokazala da 55 posto birača koji imaju djecu podržavaju zakone koji zabranjuju hormonalne terapije i blokatore puberteta za maloljetne transseksualce. Birači bez djece, točnije njih 54 posto se protive takvim zakonima.
Trenutno se u SAD-u oko 3,3 posto srednjoškolaca izjašnjava kao transrodno, a dodatnih 2,2 posto nije sigurno kojeg je spola. Istraživanje je pokazalo da transrodni tinejdžeri doživljavaju više vršnjačkog nasilja od svojih vršnjaka.
Rainbow Youth Project je uveo dodatne online grupe i radionice u kojima se pripadnici seksualnih manjina mogu povezati i shvatiti da nisu sami. Sve više se priča i o napuštanju SAD-a nakon što je Trump pobijedio na izborima.
- Razmišljam o odlasku u Ujedinjeno Kraljevstvo i da tamo nastavim obrazovanje, ali opet ne želim napustiti svoju Queer kulturu ovdje u SAD-u - rekla je sedamnaestogodišnja transrodna učenica Jude Armstrong iz New Orleansa.
Armstrong je vodila prosvjede protiv zakona Louisiane koji reguliraju korištenje zamjenica i rasprave o rodu i seksualnosti u učionici. Sada je zabrinuta zbog zakonskih promjena koje bi nova vlast mogla donijeti.
O odlasku razmišlja i student Državnog sveučilišta Teksas, Alejandro Jimenez.
- Htio bih ostati ovdje u Teksasu, ali nisam siguran da će to biti moguće - rekao je Jimenez.