Izvršit će se uvid, vidjet će se kakva je obiteljska situacija. Treba vidjeti može li se takvo ponašanje u suradnji s roditeljima izbjeći, poručila je ministrica Murganić
'Što smo to tolike godine radili da imamo ovakve mlade ljude?'
Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku komentirala je dva slučaja nasilja iz Zadra koji su uzdrmali javnost. Prvo se osvrnula na slučaj Lorene, djevojke koju je pretukao Darko Kovačević Daruvarac i koja je jučer primila i prijetnje smrću. Stava je da država mora sankcionirati takvo ponašanje:
- Škola je morala slučaj prijaviti policiji i roditeljima, ali i Centru za socijalnu skrb - poručila je ministrica obitelji i mladih Nada Murganić komentirajući postupak učenika prvoga razreda zadarske srednje Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole koji je za vrijeme nastave užarenim predmetom u obliku slova "U" žigosao školsku kolegicu. Navela je da je riječ o ružnom i nasilničkom odnosu prema kolegici u razredu.
- Pitam se što smo tolike godine radili da imamo generaciju mladih ljudi koji na ovakav način rješavaju svoje odnose - upitala se ministrica Murganić. Izvijestila je i da je ministrica obrazovanja Blaženka Divjak uputila pravilnik o postupanju u slučaju nasilja u školama te da na razini ministarstva obnavljaju protokol o postupanju u slučaju nasilja u obitelji.
Upitana kakve bi mogle biti mjere Centra za socijalnu skrb, odgovorila je:
- Izvršit će se uvid, vidjet će se kakva je snaga obitelji da skrbi o djetetu, je li to incident gdje se uz kontinuirani rad i praćenje i uz suradnju s roditeljima može li se takvo ponaša je u budućnosti izbjeći - kazala je Murganić.
Postavilo se i pitanje jesmo li kao država zakazali:
- Kada se kaže kao država, misli se uvijek na vlast i na Vladu i taj dio s dužnosničke pozicije možemo preuzeti i o tome razgovarati, Ali da, kao društvo. Svi mi činimo društvo i možemo kreirati i utjecati na ovakvo ponašanje - poručila je.
Murganić je komentirala i slučaj Darka Kovačevića Daruvarca koji nakon proglašen krivim zbog brutalnog premlaćivanja 18-godišnje Zadranke, u nedjelju izlazi na slobodu. U javnosti se postavlja pitanje može li država zaštiti djevojku od Daruvarca i prijetnji koje dobiva ona i njezina obitelj:
- Moj stav je da to država može i mora - ustvrdila je ministrica.
Navodi da je slučaj u procesu suđenja te dobrim smatra što će on imati dodatne mjere odnosno što se vjerojatno neće moći približiti žrtvi, ali i kontrole kretanja. Navela je da je na prijetnjama koje je djevojka Lorena primila radi policija.
- Mi moramo sve učiniti da zaštitimo žrtvu i da pravedno i adekvatno kaznimo počinitelja - rekla je.
Murganić je stava da moramo više raditi na prevenciji. Podsjetila je da je nakon usvajanja Konvencije o sprečavanju nasilja nad ženama i u obitelji te da se analiziralo koliko su naši zakoni usklađeni sa zakonima.
- Zaista ima dosta toga što treba unaprijediti - rekla je Murganić napominjući kako država u dogledno vrijeme raditi na poboljšanju zakona i rada sudaca, a širit ćemo i autonomne kuće i skloništa.
Napomenula je kako je preventivan rad na sprječavanju nasilja važan od vrtića, ali edukacije stručnjaka koji će znati na pravodoban način pomoći žrtvi. Važno je kaže educirati i žrtvu:
- A to je da mlada djevojka ili žena prepozna nasilnika i prepozna na vrijeme nasilničko ponašanje te da to ne smije tolerirati ni dozvoliti te mora već tada upozoriti ili prijaviti - navodi Murganić.
Kazala je i da ima puno slučajeva gdje žene svojevoljno napuštaju skloništa i odlaze nasilniku te da zbog možda njihovog neopreza ili neinformiranosti dolazi do recidiva.
Svim protivnicima Istanbulske konvencije poručila je da ovi slučajevi zorno pokazuju koliko je teško sanirati štetu kada slučaj dođe u fazu da je žrtva stradala i da nasilnika kažnjavamo.
- Trebamo puno ranije uočiti probleme - poručila je Murganić.