Topčić Rosenberg naglasila je u emisiji da biološki roditelji djece iz afričkih zemalja često budu prevareni jer im je rečeno da djeca idu na školovanje, a onda potpuno izgube vezu s njima
Što je pošlo po krivu u slučaju posvajanja djece iz Konga? Optuženi u utorak na sudu
Posljednjih mjesec dana u afričkoj Republici Zambiji pritvoreno je osam hrvatskih državljana zbog sumnje u vjerodostojnost dokumenata u postupku posvajanja četvero maloljetne djece iz Demokratske Republike Kongo.
O slučaju su danas, u HRT-ovoj emisiji Otvoreno, govorili Andreja Metelko-Zgombić, državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, Marija Barilić, ravnateljica Uprave za obitelj i socijalnu politiku pri Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Diana Topčić Rosenberg, osnivačica ADOPTE, udruge za potporu posvajanju i prof. dr. sc. Branka Rešetar, Pravni fakultet u Osijeku.
Metelko-Zgombić kazala je kako u Zambiji teku dva sudska postupka, od kojih su jedan pokrenuli hrvatski državljani smatrajući da su protupravno lišeni slobode i pred višim sudom su pokrenuli postupak ne bi li dobili oslobađanje.
- Smatrali su da su pre dugo bili lišeni slobode, 15 dana pa onda produženom odlukom još 15 dana. S druge strane, to se vrijeme utrošilo kako bi nadležni organi u Zambiji vidjeli postoji li temelj za podizanje optužnice. Ovaj je petak pročitana optužnica, no sutra naših 8 državljana izlaze pred sud i bit će u prigodi čuti što im se stavlja na teret- rekla je.
- Ministarstvo vanjskih poslova je bilo uz te ljude od - početka, kada smo saznali da su ti ljudi uhićeni. Do sada nismo dobili formalni pisani odgovor. Dobili smo usmeno da su te osobe u pritvoru. Razgovarali smo s čitavim nizom institucijama u Zambiji- dodala je Metelko-Zgombić.
Topčić Rosenberg rekla je da ne zna što je točno u ovom slučaju pošlo po krivu, ali i da postoje informacije o velikom broju posvajanja iz država Afrike, primarno iz Konga. Naglasila je kako se u svim medijima govori pozitivno o posvojenju iz Konga.
- Znam da je bilo nekoliko problematičnih posvajanja iz Konga.
Na pitanje zašto je slučaj završio na sudu u Zlataru, odnosno Varaždinu, a ne u mjestu prebivališta, Rešetar je rekla da u medijima postoji problem pranja djece, odnosno situacije kada biološke roditelje djece u tim državama na prijevaran način nagovaraju da pristanu na usvojenje djece, ali istovremeno nisu svjesni da time gube svaku vezu sa svojim djetetom.
- Oni su prevareni zbog svog siromaštva. Prevareni su da djeca idu na nekakvo obrazovanje. Kada pitaju o svojoj djeci, rečeno im je da su potpisali da se njima gubi svaka veza s djecom- rekla je.
- Prije 6 godine kolegica Tena Hoško je sve ovo što se sada dogodilo predvidjela. Njena je projekcija bila da mogu nastati problemi zbog izostanka zakonske regulative, a to je nepostojanje provedbenih propisa vezanih za posvojenje djece u državama u kojima Haška konvencija nije potpisana.
- Ono što mene kao znanstvenicu zabrinjava je zašto naše doktorate država ne koristi za poboljšanje sustava, kad odgovore za sve ove probleme koji postoje, država je imala- naglasila je Rešetar.