Crveni meteoalarm za toplinski val meteorolozi su izdali i za nedjelju, ponedjeljak te utorak, od 11. do 13. kolovoza, i to za riječku, dubrovačku i splitsku regiju. Nakon toga pali se i za karlovačku te kninsku regiju...
Stiže novi toplinski val. Za dvije regije je na snazi crveni alarm, temperature će ići preko 35 °C!
Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) izdao je za subotu, 10. kolovoza crveni alarm za toplinski val, a koji označava izuzetno opasno vrijeme, i to za dvije regije, dubrovačku i riječku. Stupanj niže upozorenja, odnosno narančasti alarm koji označava opasno vrijeme, na snazi je za kninsku i splitsku regiju. U riječkoj regiji očekuje se maksimalna temperatura veća od 35 °C, dok će u dubrovačkoj maksimalna temperatura biti viša od 33 °C.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Poduzmite mjere, očekuju se ekstremno visoke temperature. Zaštitite sebe, djecu i starije. Postupajte prema savjetima danima od strane nadležnih tijela. Mogući su kvarovi na pojedinim infrastrukturama - upozoravaju iz DHMZ-a.
Crveni meteoalarm za toplinski val meteorolozi su izdali i za nedjelju, ponedjeljak te utorak, od 11. do 13. kolovoza, i to za riječku, dubrovačku i splitsku regiju. Crveni alarm 13. kolovoza je upalje i za karlovačku te kninsku regiju.
Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a RH savjetuje vozače da izbjegavaju putovanja u najtoplijem dijelu dana i da na put ne kreću bez vode.
- Važno je konstantno unositi tekućinu, a ne tek kad se pojavi osjećaj žeđi. Dehidracija predstavlja ozbiljnu opasnost za zdravlje u danima kada su iznimno visoke temperature, a pojačano znojenje dovodi do gubitka vode koju je potrebno nadomjestiti - istaknuli su iz Ravnateljstva civilne zaštite.
Građane savjetuje i da obuku prozračnu i svijetlu odjeću od prirodnih materijala i laganu obuću, da zaštite glavu od direktnog sunca, te da djecu i životinje ne ostavljajte same na suncu i u vozilima, a rashladni uređaj namjeste na temperaturu sedam Celzijevih stupnjeva nižu od vanjske.
Za vrijeme trajanja velikih vrućina treba se pridržavati savjeta zdravstvenih ustanova, na stranicama DHMZ-a pratiti upozorenja o toplinskim valovima i mogućim iznenadnim promjenama vremena. Na stranicama HAK-a treba provjeravati stanje na cestama prije nego što se kreće na put, ističe Ravnateljstvo civilne zaštite.
Visoke temperature mogu potaknuti iscrpljenost i toplinski udar te mogu pogoršati postojeća stanja, poput kardiovaskularnih, respiratornih, bubrežnih ili mentalnih bolesti. Savjetuje se .rashladiti tijelo i piti dovoljno tekućine, piti negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera.
Treba izbjegavati boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10 do17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima. Treba izbjegavati naporan fizički rad ili ga obavljati u najhladnije doba dana, što je obično u ranim jutarnjim satima. Osobe koje rade na otvorenom trebaju se češće odmoriti, skloniti u hlad i unositi tekućinu svakih 30 minuta.
Potrebno je redovito koristiti sredstva sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja, a posebnu pažnju posvetiti novorođenčadi i maloj djeci - za njih treba koristiti zaštitna sredstva s najvećim faktorom te odjenuti ih u laganu odjeću koja ih također štiti od UV zračenja.
Potrebno je rashladiti prostor u kojem se živi koristeći hladniji noćni zrak, danju zatvoriti prozore i spustiti rolete, naročito one koje su okrenute prema suncu te isključiti što je više moguće električnih uređaja u domu. Građani koji imaju zdravstvenih problema trebaju potražiti savjet liječnika.