Iako će država pokriti trošak udžbenika za sve osnovce u Hrvatskoj, trošak udžbenika, te tableta u srednjim školama ministarstvo će pokriti samo učenicima korisnicima zajamčene minimalne naknade
Srednje škole nisu obavezne, pa ni udžbenici nisu besplatni
U srijedu 26. lipnja počinju upisi učenika u srednju školu. Prijave u Nacionalni informacijski sustav počele su 27. svibnja, a upisne ljestvice zatvaraju se 10. srpnja. Konačne ljestvice poretka bit će objavljene 13. srpnja, upisi traju do 18. srpnja, a 20. srpnja objavljuju se slobodna upisna mjesta za jesenski rok.
Prijave i upisi obavljaju se preko stranice upisi.hr
Ove jeseni i u srednje škole ulazi frontalna reforma. Po novim kurikulumima učit će se u prvim razredima gimnazija, u a četverogodišnjim strukovnim školama novi kurikulumi primijenit će se u predmetima koji su potrebni za državu maturu (hrvatski jezik, matematika, strani jezik).
Kurikularna reforma će do školske godine 2021./2022. obuhvatiti sve razrede, kako bi se na kraju te godine održala i državna matura po novim kurikulumima.
Kao i za osnovne škole, i za srednje obuhvaćene reformom izrađuju se novi, lakši i prilagođeniji udžbenici koji dolaze s digitalnim sadržajima, no ovi udžbenici, kao ni tableti, ne idu na državni trošak.
Naime, kako tumače u ministarstvu znanosti i obrazovanja, srednja škola nije obavezna, pa će ministarstvo platiti udžbenike i tablete za učenike sa zajamčenom minimalnom naknadom.
Osim toga, udžbenici i oprema za stručne predmete rade se po posebnim kurikulumima, te informacije o svemu što im je potrebno na nastavi učenici i njihovi roditelji dobivaju u školama koje upisuju.
U 26 škola uključenih u "Školu za život", eksperimentalni program se nastavlja u drugim razredima. Kao i u osnovnim školama, sve radne materijale i opremu pokriva ministarstvo.
Provjerite kakve promjene slijede u školama od jeseni
U srednjim se školama ove godine planiraju mjesta za 47.481 učenika, što je za 245 manje nego lani. Od toga, 23,79 posto planiranih mjesta je u gimnazijama, a 57,93 posto u četverogodišnjim i trogodišnjim strukovnim školama.
Ove su se godine smanjile i kvote za gimnazijske programe, no to se odnosi na programe strukovnih gimnazija, za koje nema interesa, ali ni jasne svrhe, piše Glas Slavonije.
U srednjim umjetničkim i strukovnim školama nastava će se odvijati prema specifičnim programima kao i dosad, a za većinu umjetničkih škola provode se prijamni ispiti.