Komentari 109

Olimpijske igre: Četvrto zlato Marchanda, još jedan doping, Francuzi su izbacili Argentince

Završio je sedmi dan punog natjecanja u Parizu uz drugo hrvatsko zlato. Krenula su natjecanja u atletici, rukometaši su izgubili protiv Šveđana, Gabrijel Veočić ispustio je šansu za medalju

Olimpijske igre, 7. dan , Pariz
LJESTVICA MEDALJA

Ljestvica medalja s Olimpijskih igara u Parizu:

24sata
BMX UTRKE

Francuz Joris Dauted i Australka Saya Sakakibara osvojili su zlatne medalje u vožnji bmx-om na Olimpijskim igrama u Parizu.

Dauted je pobijedio s rezultatom 31.422 ispred dvojice sunarodnjaka Sylvaina Andrea (+0.284) i Romaina Mahieua (+0.600).

Za 33-godišnjeg Dauteda ovo je prva olimpijska medalja, no ima čak 12 medalja sa svjetskih prvenstava pri čemu četiri zlata.

U ženskoj konkurenciji pobijedila je Australka Sakakibara s rezultatom 34.231 ispred Nizozemke Manon Veenstre (+0.723) i Švicarke Zoe Claessens (+0.829). Braniteljica naslova Britanka Beth Shriever bila je osma.

KOŠARKA

Muška košarkaška reprezentacija Njemačke pobijedila je Francusku s uvjerljivih 85-71 (24-18, 24-9, 21-19, 16-25) u posljednjoj utakmici skupine B olimpijskog turnira čija se grupna faza odigrava u Lilleu.

Već na poluvremenu su svjetski prvaci imali ogroman 21 koš prednosti (48-27), tako da su u drugom poluvremenu izabranici Gordona Herberta samo održavali stečeno u prvih 20 minuta. Po 26 koševa za pobjednike postigli su Franz Wagner i Dennis Schroeder koji je imao i devet asistencija. Francuze je predvodio Victor Wembanyama sa 14 poena i 12 skokova.

NIjemci su pobjedom s maksimalnim učinkom osvojili prvo mjesto u skupini B, dok će Francuzi u četvrtfinalni ždrijeb ući s drugog mjesta. Trećeplasirani Brazil pod vodstvom Aleksandra Petrovića, današnjom je pobjedom 102-84 protiv Japana također osigurao plasman u četvrtfinale kao jedna od dvije najbolje trećeplasirane reprezentacije.

O drugoj trećeplasiranoj momčadi koja će ući u četvrtfinalni ždrijeb odlučuje subotnji dvoboj (21 sat) Srbije i Južnog Sudana. O ishodu tog dvoboja ovisi hoće li se u četvrtfinalu naći Grčka koja je osvojila treće mjesto u skupini A pobijedivši u petak Australiju sa 77-71, a u krugu tri momčadi s učinkom 1-2 ispali su Španjolci, koji su u petak poraženi od Kanade sa 88-85.

Grci će navijati za pobjedu srpskih košarkaša s tri i više koševa razlike, jer će onda oni biti ti koji će se pridružiti Brazilu koji je današnjom pobjedom 102-84 protiv Japana izborio mjesto u četvrtfinalnom ždrijebu, jer za jedan koš ima bolji koš-količnik Grčke. U slučaju pobjede Južnog Sudana s manje od 24 koša razlike, Grci će ostati bez četvrtfinala.

DOPING U JUDU

Afganistanski džudaš Mohammad Samin Faizad pao je na dopinškoj kontroli tijekom Olimpijskih igara u Pariz, objavila je Međunarodna agencija za testiranje (ITA) Samin Fazid je bio pozitivan na stanozolol, anabolički steroid, koji je jedna od tvari zabranjenih svjetskim antidopinškim kodeksom, navodi se u priopćenju ITA.

Ovaj 22-godišnju džudaš je bio pozitivan nakon poraza u susretu osmine finala u kategoriji do 81 kg. Ovo je drugi slučaj dopinga na OI u Parizu, prvi je također zabilježen u džudu, a na kontroli je "pao" Iračanin Sadžad Sehen koji je bio pozitivan na zabranjene supstance metandienon i boldenon.

NOGOMET

U najzanimljivijem susretu četvrtfinala olimpijskog nogometnog turnira Francuska je u Bordeauxu pobijedila Argentinu sa 1-0. Pogodak odluke zabio je 27-godišnji napadač Crystal Palacea Jean-Philippe Mateta već u petoj minuti susreta.

Argentina je u nastavku susreta imala daleko veći posjed lopta (62/38), uputila je više udaraca (15/9), međutim nije uspjela zatresti mrežu Guillaumea Restesa.M Francuska je u samoj završnici zabila i drugi gol, ali je pogodak Michaela Olisea poništen zbog prekršaja u napadu.

Francuska će u polufinalu igrati protiv Egipta koji je nakon izvođenja jedanaesteraca pobijedio Paragvaj sa 5-4 nakon što je susret završio 1-1. Paragvaj je poveo u 71. minuti golom Diega Gomeza, a izjednačio je Ibrahim Adel u 88. minuti. Prilikom izvođenja jedanaesteraca presudio je promašaj Marcela Pereza u drugoj seriji. Ranije su plasman u polufinale izborili Španjolska i Maroko.

Španjolska je u Lyonu pobijedila Japan sa 3-0, dok je Maroko u Parizu porazio SAD sa 4-0. "Furija" je povela u 11. minuti golom Fermina Lopeza, a napadač Barcelone je u 73. minuti zabio i drugi gol. Konačnih 3-0 postavio je Abel Ruiz u 86. minuti. Španjolska, koja ima olimpijsko zlato iz Barcelone (1992), te dva srebra (Tokio, Sydney) u polufinalu će igrati Maroka koji je sa 4-0 porazio SAD.

Najveći je to uspjeh marokanske olimpijske reprezentacije koja u dosadašnja četiri olimpijska nastupa (1992, 2000, 2004, 2012) nije prošla skupinu. Maroko, kojeg vodi bivši igrač Porta Tarik Sektioui, je poveo u 29. minuti golom Soufianea Rahimija iz jedanaesterca. Za 28-godišnjeg krilnog napadača Al Aina bio je to već peti gol na turniru i uvjerljivo je vodeći strijelac. Na 2-0 je u 63. minuti povisio napadač Villarreala Ilias Akhomach, da bi branič PSG-a i jedan od trojice igrača starijih od 23 godine, Achraf Hakimi u 70. minuti povisio na 3-0. Konačnih 4-0 postavio je El Mehdi Maouhoub iz još jednog kaznenog udarca u 90. minuti.

Oba polufinalna susreta su 5. kolovoza. Španjolska i Maroko će igrati u 18.00 u Marseilleu, dok će Egipat i Francuska igrati u Lyonu od 21.00 sati.