Obavijesti

Sport

Komentari 150

Rumunjsko plivačko čudo zlatno i na OI, Australka srušila rekord

Rumunjsko plivačko čudo zlatno i na OI, Australka srušila rekord

Treći dan Olimpijskih igara donio je prvu hrvatsku medalju. Miran Maričić osvojio je broncu u zračnoj pušci, a onda je Matija Marinić nastupao u finalu kanua. Uslijedili su tenisači, no zlatni iz Tokija nisu se iskazali

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Live
Olimpijske igre u Parizu, 3. dan ,
Sortiranje događaja
POPIS MEDALJA TREĆEG DANA
24sata
PUCAR ISPAO U 2. KOLU

Hrvatski stolnotenisač Tomislav Pucar završio je nastup na Olimpijskim igrama. Bolji je bio domaći predstavnik Alexis Lebrun 4-0 (11-9, 11-3, 11-6, 11-9), koji je jedan od kandidata za medalju.

Naš predstavnik pružio je koliko je mogao, ali nije išlo protiv znatno boljeg suparnika.

POPOVICI ZLATNI

Australska plivačica Mollie O'Callaghan osvojila je zlatnu medalju na 200 m slobodno s rezultatom 1:53.27 što je novi olimpijski rekord.

Braniteljica naslova, svjetska i olimpijska rekorderka, te najbrža iz kvalifikacija, Australka Ariarne Titmus bila je najveći favorit za zlato. No, morala se zadovoljiti srebrom nakon što je iznenađujuće slavila njezina sunarodnjakinja Mollie O'Callaghan.

Za 20-godišnju djevojku iz australskog Logana to je druga zlatna medalja u Parizu, nakon što je sudjelovala u pobjedničkoj štafeti 4x100 slobodno. Pobijedila je sa 23 stotinke sekunde boljim rezultatom od dosadašnjeg olimpijskog rekorda kojeg je iz Tokija držala Titmus.

Tri godina starija Titmus je u finalu plivala 1:53.81, dok je broncu osvojila aktualna svjetska prvakinja Siobhan Haughey iz Hong Konga s rezultatom 1:54.55. Haughey je u Tokiju u ovoj disciplini bila druga.

Rumunj David Popovici je osvojio zlatnu medalju na 200 metara slobodno s rezultatom 1:44.72 ostvarivši najveći uspjeh u karijeri. Mladi 19-godišnji Rumunj je na SP-u u Budimpešti 2022. osvojio dva zlata na 100 i 200 slobodno, a sada je stigao i do olimpijskog slavlja.

Drugi je sa svega 0.02 sekunde zaostatka bio Britanac Matthew Richards, dok je broncu osvojio Amerikanac Luke Hobson sa 0.07 sekundi zaostatka. Četvrti je bio Britanac Scott Duncan koji je u Tokiju "doplivao" do srebra. Olimpijski pobjednik iz Tokija Britanac Tom Dean nije se plasirao za OI.

Na 100m leđno olimpijsko zlato je osvojio svjetski rekorder Talijan Thomas Ceccon s rezultatom 52.00, što je 0.4 sekunde sporije od njegovog svjetskog rekorda.

Za 23-godišnjeg Talijana ovo je druga pariška, te četvrta olimpijska medalja u karijeri, ali prva u pojedinačnoj konkurenciji. Iz Pariza ima i broncu iz utrke štafeta 4x100 slobodno, dok je u Tokiju osvojio srebro na 4x100 slobodno, te broncu na 4x100 mješovito.

Srebro je pripalo Kinezu Jiayu Xu s rezultatom 52.32, dok je broncu, baš kao i u Tokiju, osvojio Amerikanac Ryan Murphy (52.39).

Na 100 prsno pobijedila je Južnoafrikanka Tatjana Smith s rezultatom 1:05.28 nakon što je u Tokiju u ovoj disciplini bila druga. Smith iz Tokija ima i zlato na 200 prsno.

Kineskinja Tang Qianting je bila druga (1:05.54), dok je Irkinja Mona McSharry bila treća (1:05.59) osvojivši prvu plivačku medalju za svoju domovinu nakon Atlante 1996. godine. Svjetska rekorderka Amerikanka Lilly King bila je četvrta (1:05.60).

Na 400 mješovito slavila je svjetska rekorderka Kanađanka Summer McIntosh sa 4:27.71. Za darovitu 17-godišnju Kanađanku druga je to medalja u Parizu nakon srebra na 400 slobodno.

Drugo i treće mjesto osvojile su Amerikanke Katie Grimes (4:33.40) i Emma Weyant (4:34.93). Za Weyant je ovo druga olimpijska medalja u ovoj disciplini nakon što je u Tokiju bila druga.

Premda ima svega 17 godina, McIntosh u svojoj riznici trofeja ima i osam medalja sa svjetskih prvenstava pri čemu četiri zlata. Nastupila je i na OI u Tokiju gdje je sa 14 godina postala najmlađa kanadska sportašica u povijesti osvojivši četvrto mjesto na 400 m slobodno.

JAPANCIMA ZLATO U GIMNASTICI

Japanska muška gimnastička reprezentacija pobjednik je momčadskog natjecanja u višeboju na Olimpijskim igrama u Parizu, a do zlatne medalje su Japanci stigli velikim preokretom u zadnjoj rotaciji, kad su na preči nadoknadili više od tri boda zaostatka za do tada vodećim Kinezima.

Kineski gimnastičari su tu prednost stekli odličnim nastupima na karikama, ručama i konju s hvataljkama, dok su Japanci bili bolji na tlu i preskoku. No, na preči su Kinezi potpuno zakazali. Xiao Ruoteng je jednom pao sa sprave, a Su Weide čak dvaput pa je zaradio skromnu konačnu ocjenu od 11,600 bodova. Jedini je na razini bio Zhang Boheng (14,733), ali nije mogao ispraviti ono što su njegovi reprezentativni kolege upropastili.

Tako su aktualni olimpijski pobjednik u višeboju i na preči Daiki Hashimoto (14,566), Takaaki Sugino (14,566) i Shinnosuke Oka (14,433) uspjeli napraviti velik preokret i s ukupnih 259,594 boda završiti ispred Kineza (259,062).

Brončano odličje osvojila je američka reprezentacija sa 257,793 bodova.

Japancima je ovo osmo momčadsko olimpijsko zlato u višeboju, a prvo nakon što su na najvišem mjestu postolja bili 2016. u Rio de Janieru. Zlato su im u Tokiju preoteli ruski gimnastičari, za kojima su tada zaostali za samo 0,103 boda.

PAVIĆ I MEKTIĆ ISPALI

Šteta! U drugom setu su dečki i podsjetili na stare dane kada su žarili i palili svjetskim tenisom, no produženi tiebreak pokazao je nedostatke para koji više ne igra zajedno tijekom sezone.

Mate Pavić i Nikola Mektić, olimpijski pobjednici iz Tokija, izgubili su treći set (tiebreak) i neće braniti zlato. S olimpijskog turnira u Parizu ispali su već u prvom kolu.

Bolji su bili njemački par Köpfer i Struff, koji su na koncu slavili 6-3, 6-7 (5), 10-5.

Komentari 150