Korejac Jun Woo Lee (19) već godinu i pol igra nogomet u Hrvatskoj. Od ove sezone igrač je zagrebačkog drugoligaša HAŠK-a, a tu će sigurno ostati godinu dana
U svlačionici uoči utakmice plešem na 'Gangnam style’
Korejac Jun Woo Lee (19) već godinu i pol igra nogomet u Hrvatskoj. Lani je bio u juniorima Slavena Belupa, ali zbog prevelike konkurencije u veznom redu “farmaceuta” od ove sezone igrač je zagrebačkog drugoligaša HAŠK-a.
- Rođen sam u južnokorejskom glavnom gradu Seulu, koji ima više od deset milijuna stanovnika. Prvih nekoliko dana u Koprivnici bio sam u šoku. Zagreb je također mnogo manji od mog rodnog grada, ali ovdje mi je bilo mnogo lakše priviknuti se - ispričao je korejski veznjak.
Suigrači su uoči utakmice protiv Gorice prije dva tjedna, kako bi se “nabrijali”, pustili hit planetarno popularnog sunarodnjaka Psyja “Gangnam style”.
- Ušao sam u svlačionicu i čuo pjesmu. Naravno, počeo sam plesati, a suigrači su mi se pridružili. Nije pomoglo, dobili smo pet komada - rekao je na sramežljivom engleskom, hrvatski još ne govori.
- Samo osnovno. Polako učim. Znam naručiti piletinu, ćevape i lignje - dodao je "po naški" i napomenuo da su mu azijske lignje draže od jadranskih.
Nogometne termine “druga”, “dodaj” i “ajde” razumije savršeno, kažu suigrači. Izlazi s dečkima iz kluba, a u zagrebačkim diskotekama, kad ga ugledaju, odmah puste “Gangnam style”.
- Ta je pjesma veliki hit u Koreji i svijetu. Svi Korejci dobro znaju tekst i korake. Lakše mi je prići djevojkama uz tu pjesmu - rekao je 19-godišnjak.
Uspijeva li, nije nam želio otkriti...
U Hrvatskoj će sigurno ostati do kraja sezone. U posljednjih pet kola ustalio se u prvoj momčadi HAŠK-a, ali još nije zabio svoj prvijenac u Drugoj HNL. Kad ga zabije, proslavit će ga uz soju.
- To je tradicionalno korejsko piće. Slično je japanskom sakeu, koji je mnogo poznatiji u Europi. Također se radi od riže. U Hrvatskoj se pije rakija - objasnio je Yun i dodao:
- Moram reći roditeljima da mi pošalju, nemam čime počastiti suigrače kad zabijem.
Možda je za golgetersku krizu kriv HAŠK-ov dres. Crvena u Koreji nosi nesreću.
Nogometna karijera izvukla ga je od straže
U Južnoj Koreji muškarci s navršenih 18 godina moraju u vojsku. Dvije godine provedu stražareći na granici sa Sjevernom Korejom. Jun ne mora, jer je profesionalni sportaš.
- Izbornik U20 reprezentacije pozvao me na širi popis pa su me oslobodili vojne obveze. Nije mi se baš išlo u vojsku - objasnio je.