Ispod Kravarskog auto je sletio u jarak. Bio sam pri svijesti, ali nisam mogao izaći iz automobila. Nezgodno sam udario glavom ili vratom. Nisam osjećao noge, zacrnilo mi se pred očima, ispričao je Šandor
Tko su hrvatski junaci koji idu na Paraolimpijske igre? 'Pukao mi je kralježak u nesreći'
Paraolimpijske igre imaju bogatu povijest koja seže nekoliko desetljeća unatrag. Ideja potječe iz poslijeratnog razdoblja, kad je njemački neurokirurg Sir Ludwig Guttmann osnovao prvu sportsko-rehabilitacijsku ustanovu za ratne veterane s ozljedama kralježnice u bolnici Stoke Mandeville u Engleskoj.
POGLEDAJTE VIDEO: Paraolimpijci i olimpijci na primanju
Pokretanje videa...
Sinovčić i Mužinić nose zastavu
Godine 1948., na isti dan kad su održane OI u Londonu, Guttmann je organizirao sportsko natjecanje za veterane u invalidskim kolicima. Prve službene Paraolimpijske igre održane su 1960. u Rimu.
Na POI-ju u Parizu bit će više od 4000 parasportaša iz oko 160 zemalja svijeta, među kojima i 22 hrvatska sportaša. Igre počinju 28. kolovoza, a traju do 8. rujna.
Parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić i paraplivač Dino Sinovčić nosit će hrvatsku zastavu na svečanosti otvaranju. Splićanka Anđela imala je 13 godina kad je završila u kolicima nakon prometne nesreće. Na POI-ju u Londonu upoznala je Kristijana Vincetića, paraplivača. Par je u braku od 2021.
Hrvatska je dosad osvojila 26 medalja na ljetnim Paraolimpijskim igrama (pet zlatnih, osam srebrnih i 13 brončanih). Najbrojniju reprezentaciju Hrvatska je imala u Pekingu 2008. i Londonu 2012. s 25 predstavnika.
Ovo su najveći hrvatski aduti
U Parizu imamo čak 10 predstavnika u paraatletici. Velimir Šandor (38) jedan je od najvećih naših kandidata za medalju. Osvojio je srebro u bacanju diska u kategoriji F52 na POI-ju u Tokiju. U sjajnoj formi je i tri godine kasnije. U japanskom Kobeu bio je na SP-u drugi. Najbolji mu je to rezultat na svjetskim smotrama. Ostao je nepokretan 2006.
Bio je lipanj. Igralo se zadnje kolo treće županijske lige između Turopolja i Pokupskog. Također i prvo kolo Breške malonogometne lige. Branio je u obje utakmice. Krenuo je kući, u nekoliko kilometara udaljenu Opatiju, selo od stotinjak ljudi, a onda mu se život okrenuo naglavačke.
- Ispod Kravarskog auto je sletio u jarak. Bio sam pri svijesti, ali nisam mogao izaći iz automobila. Nezgodno sam udario glavom ili vratom. Nisam osjećao noge, zacrnilo mi se pred očima. U bolnici su mi rekli da mi je pukao šesti vratni kralježak. Nisam očajavao, samo dan nakon nesreće rekao sam da ću opet sjesti u auto - ispričao nam je Šandor, koji je visok čak 207 cm.
Franko je trener, Vučić završio fakultet
Antonio Franko (28), najbolji hrvatski paratriatlonac, prošle je sezone osvojio broncu na SP-u u Pontevedri. Igre u Parizu bit će mu druge u karijeri.
- Treniram sedam dana u tjednu, četiri do šest sati na dan. Na tjednoj bazi otplivam prosječno 20 kilometara, vozim bicikl ukupno 250 kilometara i trčim 40 kilometara. Moja sezona traje otprilike od svibnja do listopada, a sve ostalo podređeno je pripremi za natjecanja - opisao nam je mladić iz Kraljevice koji, uz sport, radi kao kondicijski trener košarkaša i nogometaša.
Naš je ponos i Miljenko Vučić (42), koji se natječe u disciplini bacanja kugle za slijepe i slabovidne osobe u F11 kategoriji. U Rijeci je diplomirao na studiju politehnike.
Mikulić: Bez podlaktice sam bio drugi u sportskom penjanju
Jedan od najvećih naših aduta je Splićanin Ivan Mikulić (29). Četverostruki je europski prvak, svjetski prvak i doprvak te osvajač srebra na POI-ju u Tokiju u parataekwondou. Rođen je bez lijeve podlaktice, a natječe se u kategoriji K44 iznad 80 kilograma.
- U parataekwondou nema udaraca u glavu. Mogu nastupati samo borci bez dijela podlaktice ili nadlaktice. Najveći je nedostatak obrana, pokrivanje oklopa.
Kako ste završili na tatamiju?
- Trenirao sam nogomet, čak i sezonski hokej u Splitu, bio sam i drugi u državi u sportskom penjanju.
Čekajte, bez podlaktice ste se penjali po stijenama?
- Tako je. I drugi su se čudili, pitali. Ali bitna je samo volja i sve se može.
Djeco, sportaši, svi koji mislite da je nešto nemoguće, pročitajte ovo još jednom... Šandor, Franko i Mikulić samo su dio čudesne hrvatske ekspedicije koja ide u Pariz ostvariti snove i naciju učiniti ponosnom.
Tko sve nastupa na POI-ju
Stolni tenis
- Anđela Mužinić Vincetić
- Helena Dretar Karić
- Mirjana Lučić
- Borna Zohil
Boćanje
- Dora Bašić
- Anamarija Arambašić
- Davor Komar
Taekwondo
- Ivan Mikulić
Plivanje
- Paula Novina
- Emma Mečić
- Dino Sinovčić
Triatlon
- Antonio Franko
Atletika
- Marijan Presečan
- Matija Sloup
- Velimir Šandor
- Ivan Katanušić
- Erik Fabian Kaurin
- Miljenko Vučić
- Mikela Ristoski
- Deni Černi
- Luka Baković
- Ivana Purkić