Danas će se po prvi puta u povijesti prezentirati novi format Lige prvaka s novim načinom natjecanja. Osam grupa odlazi u povijest i sada će momčadi igrati ligaško natjecanje s osam utakmica u glavnom dijelu
Superračunalo će odrediti s kim će Dinamo igrati u Ligi prvaka. Uefa je spremna i za napade...
Liga prvaka, kakvu smo godinama gledali, odlazi u povijest. Novi format imat će 36 momčadi umjesto dosadašnjih 32, a miješanje kuglica također postaje stvar prošlosti. Prema navodima Uefe, kada bi novi format odlučivali kuglicama, ceremonija bi trajala više od četiri sata, a bilo bi potrebno 1000 kuglica i 36 posuda.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Ždrijeb će sada određivati superračunalo s nevjerojatnim sposobnostima koje je zaštićeno od kibernetičkih napada. Ovaj revolucionarni stroj i njegove sposobnosti moći ćemo vidjeti već danas u 18 sati, kada će se održati ždrijeb nove sezone Lige prvaka. Po prvi puta momčadi će se birati švicarskim modelom, koji se koristi u šahu i kriketu. Osim dosadašnjih 125 utakmica, odigrat će se 189, a cijela ceremonija trebala bi trajati između 30 i 35 minuta.
Uefa je mislila na sve pa je tako superračunalo osigurano u slučaju pada sustava, jer ga podržavaju još dva odvojena servera. Ipak, neće sve biti u rukama računalne tehnologije, pa će gledatelji imati priliku vidjeti dio tradicije. Kada ceremonija započne, izvući će jednu kuglicu iz posude, a potom će računalo toj momčadi dodijeliti protivnike.
Ligaška faza natjecanja
Svaki klub igrat će osam utakmica s osam različitih protivnika, četiri kod kuće i četiri u gostima. Sustav onemogućuje da se međusobno sastanu dvije momčadi iz iste zemlje. Novost je da Uefa u novom formatu Lige prvaka dozvoljava da jedna ekipa može igrati protiv najviše dva predstavnika iste države u prvoj fazi. Na primjer, Inter ne bi mogao igrati protiv Milana, Juventusa ili Atalante, ali teoretski bi mogao igrati protiv Real Madrida i Barcelone.
Iz Nyona zadovoljno ističu da je upravo ovo jedna od prednosti novog sustava - veći broj direktnih duela najbogatijih klubova. Osim toga, kao pozitivne promjene navode više jednakosti i raznolikosti protivnika, dinamičnije natjecanje, raznolikost rivala, podjednaku priliku svakom klubu da se probije do osmine finala bez obzira u kojem se šeširu nalazi na ždrijebu, više nepredvidivosti i više utakmica sa sportskim interesom.
Ogroman nagradni fond
Ukupan nagradni fond iznosi 4,4 milijarde eura. Plasman u grupnu fazu donosi minimalnu zaradu od 18.620.000 eura, a klupski koeficijent donosi još novca. Svaka pobjeda u prvoj rundi donosi 2,1 milijun eura, a remi 700.000 eura. Najviši plasman donosi oko 10 milijuna eura, s kliznom skalom isplata sve do posljednje pozicije. Klubovi koji se plasiraju među prvih osam dobit će dodatna dva milijuna eura kao bonus za kvalifikaciju za nokaut fazu, a milijun eura ide onima od devetog do 16. mjesta.
Momčadi koje završe između devetog i 24. mjesta ući će u play-off kako bi se odlučilo tko će se plasirati u osminu finala za dodatnih 11 milijuna eura. Prolaz u četvrtfinale donosi zaradu od 12,5 milijuna eura, polufinale 15, a finale 18,5 milijuna eura. Osvajač Lige prvaka dobit će dodatnih 6,5 milijuna eura, kao i četiri milijuna eura za plasman u finale Superkupa Uefa 2025. godine.